"Hamilton" – rapowana historia USA ze współczesnej perspektywy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Hamilton" – rapowana historia USA ze współczesnej perspektywy
"Hamilton" w Pantages Theatre w HollywoodFoto: shutterstock.com/Josiah True

Jak to jest, że piosenki z "Hamiltona" już śpiewa cały świat, skoro zobaczyć go mogli nieliczni? Na te pytania odpowiedziała Magdalena Adamus, autorka bloga "Catus Geekus" oraz współautorka podcastu "Czytu czytu".


Posłuchaj

6:05
Fenomen "Hamiltona" Lin-Manuela Mirandy (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Hamilton" to musical autorstwa Lin-Manuela Mirandy, którego scenariusz został zainspirowany biografią  jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Alexandra Hamiltona. Odkąd spektakl zadebiutował na Off-Broadwayu na początku 2015 roku, otrzymał rekordową liczbę 16 nominacji do nagród Tony (czyli teatralnych Oskarów) i otrzymał 11 statuetek. Ponadto zdobył nagrodę Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną oraz … nagrodę Pulitzera za najlepszy dramat.

Jak podkreśla Magdalena Adamus, "Hamilton" mimo tematyki nie jest nudnym wykładem z historii. – Cały fenomen tego musicalu polega na tym, że opowiada dawną historię Ameryki z bardzo współczesnej perspektywy. Nie dość, że jest prawie w całości rapowany, to cała obsada w zamyśle ma być bardzo inkluzywna i zróżnicowana etnicznie. Historia powstawania amerykańskiej państwowości jest opowiadana przez jego współczesnych mieszkańców – są tam aktorzy latynoscy, czarnoskórzy, a biali stanowią małą część obsady. Jednym z głównych przesłań musicalu jest podkreślenie tego, jaki sukces może osiągnąć emigrant. Alexander Hamilton był w gruncie rzeczy emigrantem – opowiada blogerka. 

"The Room Where It Happens" Clip | Hamilton | Disney+/Walt Disney Studios

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie produkcje musicalowe są dostępne przede wszystkim osobom, które mają, jak określiła to Magdalena Adamus, "duże kieszenie". Mimo to utwory ze ścieżki dźwiękowej z "Hamiltona" zna znacznie szersze grono odbiorców, a między licznymi fanami krążą nielegalne nagrania całości spektaklu.


Posłuchaj

5:35
Od śmiałego pomysłu do musicalu, który zmienił wszystko (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niebawem jednak fanów musicalu czeka prawdziwe święto – 3 lipca będzie można go obejrzeć na platformie streamingowej Disney Plus (która nie jest jeszcze dostępna w Polsce). W świecie musicali jest to wydarzenie bez precedensu.  – Broadway zawsze bardzo wzbrania się przed tym, żeby nie wypuszczać musicalu w formie nagranej za szybko. Większość musicali na Broadwayu zostaje nagrana w celach kronikarskich, ale później trafia do sejfu. To, że teraz większość świata będzie mogła obejrzeć Hamiltona w serwisie streamingowym z własnej kanapy, jest ogromnym przełomem.

Hamilton | Official Trailer | Disney+/Walt Disney Studios

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
Gość:
 Magdalena Adamus (autorka bloga "Catus Geekus" oraz współautorka podcastu "Czytu czytu")
Data emisji: 1.07.2020
Godziny emisji: 10.31, 10.46

kr

Polecane