"Domowe archiwum dźwiękowe". Rusza nowa akcja Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Domowe archiwum dźwiękowe". Rusza nowa akcja Trójki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/RG-vc

Kasety magnetofonowe, kasety wideo, dyski w komputerach i smartfonach. Czasami kryją się na nich prawdziwe skarby dla archiwisty. Zarejestrowane ważne momenty, ślady przeszłości, która już dawno przeminęła, a może głosy i twarze ludzi, którzy odeszli, a którzy byli dla nas ważni?

Tak jak w przypadku dwóch przyjaciół. Dziś to panowie około sześćdziesiątki. Poznali się na warszawskim Muranowie jako dzieci i przez całe życie przyjaźnili. Kiedy jeden z nich w latach 80. wyemigrował do Stanów, drugi wysyłał mu listy nagrane na kasety magnetofonowe. Ponieważ obaj kochali muzykę, nagrywali na kasety także ważne dla siebie utwory. Kasety pozostały i są nie tylko niezwykłym znakiem czasów, ale także cennym materiałem dla reportażysty radiowego.


Posłuchaj

18:44
"Domowe archiwum dźwiękowe" - nowa akcja Studia Reportażu i Dokumentu i Trójki. (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W ramach akcji "Domowe archiwum dźwiękowe" poprosimy Słuchaczy o przesyłanie własnych amatorskich nagrań wraz z krótkim opisem historii, która się za nimi kryje. Na podstawie najciekawszych powstanie cykl reportaży.

– Zachęcam do przejrzenia swoich domowych archiwów. Chciałabym zajrzeć do nich i przyjrzeć się historiom, które się z nimi wiążą. Pomysł na tę akcję jest pokłosiem ostatnich miesięcy pandemii. Gdy zaczęły się ograniczenia, dużo rozmawiałam ze znajomymi, o tym, jak jest w różnych miejscach na świecie. Pamiętam z tych opowieści historię, która wtedy mną wstrząsnęła: koleżanka opowiedziała mi o pogrzebie online, który był transmitowany w internecie z powodu ograniczeń. Kilka tygodni temu zdarzyła się inna, bardziej radosna, choć również transmitowana online ceremonia – ślub mojej przyjaciółki w USA. Myślę, że takie nagrania, które powstały w ostatnim czasie, za kilka-, kilkanaście lat, będą nie tylko pamiątką, ale i znakiem czasu, punktem wyjścia do opowiadania niezwykłych historii o tych wyjątkowych czasach, w których przyszło nam żyć – wyjaśnia Olga Mickiewicz.

*** 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: Domowe archiwum dźwiękowe
Autor reportażu: Olga Mickiewicz
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 18.10

ml

Polecane