"Podwójny lęk". Koronawirus i pacjenci onkologiczni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Podwójny lęk". Koronawirus i pacjenci onkologiczni
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/PongMoji

– Czuję strach ze względu na panującą pandemię. Mam obniżoną bardzo odporność, bo biorę chemię. Jestem podwójnie podatna – przyznaje jedna z pacjentek onkologicznych, wypowiadających się w reportażu.  

Wrocław czarna ospa 1963 1200.jpg
Wrocław w czasach zarazy

– Przyjechałam na badania kontrolne, ponieważ jestem w tzw. planie lekowym. Dostaję lek, który niedawno wszedł jako refundowany. Jestem w trakcie badań: krwi i EKG i czekam na dostanie się do mojej pani doktór, onkolożki – wyjaśnia. 

Posłuchaj

14:35
Codzienność pacjentów onkologicznych w czasie pandemii (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Osoby, które leczą się na raka, przeżywają to.  To jest potwornie trudne emocjonalnie doświadczenie. Boją się, jak każdy z nas. Robią wszystko, co mogą, żeby się leczyć, pilnują terminów. Teraz nagle znaleźli się w sytuacji, w której jest coś, co może im jeszcze bardziej zagrozić. Brak ogólnej informacji na początku, chaos, zamykanie poradni, pracowni, informacje, że zostały odroczone wszelkie badania, to spowodowało, że część z pacjentów zaczęła sobie kalkulować czy lepiej odłożyć leczenie onkologiczne czy zaryzykować zarażenie wirusem i kontynuować leczenie – przyznaje Dorota Korycińska, prezes ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. 

Najczęściej czytane

Witold Kozłowski fot Antoni Rokicki 1200.jpg
Przeżyli wojnę i powstanie. Jak przeżywają pandemię?

Niektóre placówki medyczne narzucają swoim pacjentom odbywanie tzw. telewizyt. Czy są one dobrym rozwiązaniem? Jak organizacje pozarządowe pomagają chorym w tej trudnej pandemicznej rzeczywistości? 

*** 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: Podwójny lęk
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 18.12

gs

Polecane