Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sun ok

– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 


zawodnik futbol sport przegrana rezygnacja porażka 1200.jpg
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Jak zaznaczył gość Agnieszki Furtak-Bilnik, postrzeganie wielu doświadczeń jako przełomowych może zmieniać się w kolejnych dekadach życia. – Najważniejsze wydarzenia w życiu, z mojej obecnej perspektywy, to pierwszy dzień w szkole, pierwsza miłość, zmiana szkoły, zmiana miasta, internat, służba wojskowa, ślub, narodziny pierwszego dziecka. Z reguły wszystko to, co pierwsze lub inne było ważne. Taki trend pokazują też badania – mówił gość audycji "Nie do powiedzenia".  

Posłuchaj

1:54:08
Przesilenie dnia z nocą – tego, co jasne, z tym, co ciemne… Wydarzenia, które zaważyły na naszym życiu (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O wadze pierwszych doświadczeń mówiła także Ewa Werstak-Mościska. – Przypomniały mi się moje 26. urodziny, kiedy skończyły się zniżki na pociągi, a ja bardzo lubiłam podróżować. Najpierw to było tylko: o kurczę, zniżki się skończyły, a później dotarło do mnie, że to jest ten moment, kiedy zaczyna się dorosłość – wspominała terapeutka.

Czytaj także:


kobieta okno oczekiwanie tęsknota 1200.jpg
Tęsknota – niszczy czy mobilizuje?

Rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik wiele uwagi poświęciła powstawaniu traum na różnych etapach życia i temu, jak możemy radzić sobie z nimi. – Moment przełomowy to może być zauważenie siebie w otoczeniu tych różnych problemów, które różnie mogę postrzegać, np. że są one zewnętrzne – zaznaczyła. 

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Jacek Dzikowski (psychoterapeuta), Ewa Werstak-Mościska (psycholog, psychotraumatolog i terapeutka) 
Data emisji: 22.06.2020
Godzina emisji: 0.05

gs/mk

Polecane