Wszystkie oblicza Nowego Jorku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystkie oblicza Nowego Jorku
Nowy Jork, widok na Central ParkFoto: Shutterstock/Photo Spirit

– Lubię to, że Nowy Jork jest tak różnorodny. Na Brooklynie podczas jednego dnia możemy "odwiedzić" kilkanaście krajów, kilkanaście różnych społeczeństw. Przez tę różnorodność jest on chyba bardziej autentyczny od Manhattanu – ocenia Magda Muszyńska-Chafitz, licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku. 


Posłuchaj

2:45
Brooklyn, Manhattan, a także… Jakie nieoczywiste miejsca warto odwiedzić w Nowym Jorku (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Manhattan robi największe wrażenie, bez dwóch zdań, ale najlepiej wygląda z daleka. Widok najładniejszy jest właśnie z Brooklynu – opowiada przewodniczka. Jak przyznaje, ze względu na swoją ogromną popularność, Manhattan staje się droższą dzielnicą. – Minusem tego jest fakt, że coraz mniej artystów stać na niego, coraz więcej z nich się wyprowadza, a na Manhattanie mieszka coraz więcej finansistów, przez co staje się on coraz bardziej "ułożony" – opowiada rozmówczyni Oli Budki i radzi do jakich innych dzielnic Nowego Jorku warto jeszcze zajrzeć. 


Czytaj także:

Jak po ogromnym załamaniu bezpieczeństwa w Nowym Jorku udało się odwrócić ten trend?  – Miasta, które było wtedy bankrutem, nie było wówczas na to stać. Ktoś wpadł na taki pomysł, żeby zwrócić się do najbogatszych nowojorczyków z prośbą o pieniądze, a w zamian nazwą jakieś części Central Parku na ich cześć. Zwrócono się w tej sprawie, już po śmierci Johna Lennona, do Yoko Ono, która się na to zgodziła, ale miasto wówczas zaczęło się wycofywać z propozycji. Oboje byli wówczas postaciami politycznymi, opowiadali się przeciwko wojnie w Wietnamie etc. i miasto doszło do wniosku, że może nie jest najlepszy pomysł, żeby na cześć takich anarchistów nazywać część parku – przypomina dawne napięcia Magda Muszyńska-Chafitz. Yoko Ono doprowadziła jednak do nazwania części parku "Strawberry fields", które stały się miejsce koncertów i spotkań fanów muzyka. 


Nowy Jork, Times Square fot. Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM Nowy Jork, Times Square fot. Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM


***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Magda Muszyńska-Chafitz (licencjonowana przewodniczka po NYC i autorka bloga "Littletownshoes")
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 10.26

gs

Polecane