Szukając (eko)rozwiązań. Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szukając (eko)rozwiązań. Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shift Drive/shutterstock.com

– Dużo ludzi nas pyta, czy nasze buty można zjeść. Klienci podchodzą też do nich i je wąchają – śmieje się Sebastian Szypuła z firmy Bohema Clothing.

Posłuchaj

3:46
Buty ze skórek od jabłek i jadalne miseczki (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bohema Clothing produkuje buty z materiałów pochodzenia roślinnego – z kaktusów, liści ananasa czy skórek z jabłek. Jak tłumaczą jej twórcy, ich celem jest wyszukiwanie ciekawych i trwałych alternatyw dla skóry naturalnej, by pokazać, że moda może być wolna od okrucieństwa. Zależy im także na tym, aby materiały, z których tworzą nie miały szkodliwego wpływu na naszą planetę. 

Z kolei firma, którą reprezentuje Angelika Szkołuda, Bread Pack, produkuje opakowania ze zboża. – Opracowaliśmy naszą autorską metodę wytwarzania jadalnych miseczek, w które możemy zapakować wszystko, co nam się żywnie podoba. A ponieważ miseczki są bardzo smaczne, po zjedzeniu ich zawartości nawet nam nie przyjdzie przez myśl, by je wyrzucić – podkreśla. – Jadalne opakowania to nasza propozycja w walce z plastikiem – dodaje.

To jest wyzwanie naszych czasów

– To są nowe technologie, a więc z natury rzeczy nie są tanie – zauważa Sławomir Brzózek, ekspert ds. ekologii. – Zazwyczaj te technologie rozwijane są przez małe firmy w formule start-upów. To sektor, który dopiero się rozwija. Wcześniej tylko hobbyści i firmy nastawione na ekotechnologie w takie rozwiązania inwestowały. W tej chwili mamy wyzwanie czasów. Musimy znaleźć materiały zastępcze dla tych, które są oparte o tworzywa sztuczne – zwraca uwagę.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 8.40

kk/ml

Polecane