Zoologiczny savoir-vivre

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zoologiczny savoir-vivre
Tygrys w warszawskim ZooFoto: shutterstock.com/Konstantin Tronin

Warszawski Ogród Zoologiczny otworzył ponownie swoje bramy dla zwiedzających. Oczywiście obowiązują określone zasady bezpieczeństwa. Dotyczą one nie tylko zagrożeń związanych z pandemią, ale także... zwykłego savoir- vivre'u w stosunku do mieszkańców ogrodu. To jest przecież ich dom, a ludzie są tylko gośćmi.


Posłuchaj

12:26
Zwierzęce dobre maniery (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak opowiada przedstawicielka Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, z uwagi na pandemię dyrekcja i pracownicy musieli błyskawicznie zamknąć zoo dla zwiedzających. Ogród opustoszał. 

Zwierzęta, przyzwyczajone do widoku ludzi, nagle znalazły się w nowej dla nich sytuacji. Zaczęły eksplorować większe powierzchnie swoich wybiegów, które czasami były przez nie omijane ze względu na natarczywych zwiedzających. Potem jednak przyszła nuda. A to jest najgorsze co może się zdarzyć. Opiekunowie starali się zapewnić zwierzętom różne bodźce. Dwoili się i troili, by cały czas coś się działo.

Nie było wiadomo, jak podopieczni zoo zareagują na ponowne otwarcie ogrodu dla zwiedzających. Na szczęście wszystko przebiegło gładko. Powoli życie w ogrodzie wraca do normy.

Nowe zasady zwiedzania

Ogród - od 20 maja - można odwiedzić w godzinach 9.00-18.00 w dni powszednie. W weekendy i święta jest czynny godzinę dłużej. Otwarte są dwa wejścia: od ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego. Jednocześnie na terenie ogrodu może przebywać do 5 tys. osób.

W związku z pandemią dyrekcja sugeruje by bilety kupić on-line albo przez aplikację Płatności mobilne mPay. Jeśli nie mamy takiej możliwości, oczywiście możemy kupić bilety w kasie (czynne jest tylko jedno okienko kasowe). Wówczas najbezpieczniej jest zapłacić kartą płatniczą.

Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie zakamarki zoo są dostępne. Na razie bez ograniczeń można zwiedzać część parkową i wybiegi zewnętrzne. Czynny jest także plac zabaw. Pawilony udostępniane są stopniowo (funkcjonują na określonych zasadach; aktualne informacje można znaleźć na stronie www ogrodu). Czasowo nie są organizowane pokazowe karmienia zwierząt. 

Z uwagi na panującą aktualnie sytuację zwiedzający proszeni są o: zachowanie dystansu minimum 2 m od innych osób (na ławeczkach mogą siedzieć pojedyncze osoby albo rodziny), zakrywanie ust i nosa (poza częścią parkową, gdzie możliwe jest zachowanie dystansu), niedotykanie barier i szyb oraz uszanowanie przerw technicznych na dezynfekcję toalet i niektórych części wspólnych.

Zoologiczny savoir-vivre

Pamiętać należy, że wciąż obowiązują także zasady savoir-vivre'u w stosunku do mieszkańców ogrodu.  Mam nadzieję, że po tym wszystkim goście będą nas odwiedzali chętniej i w sposób bardziej odpowiedzialny. Mam nadzieję, że do tego przyczyni się też incydent z niedźwiedziami )nietrzeźwy mężczyzna wtargnął na wybiegł z niedźwiedziami i zaatakował zwierzęta – przyp. red.). Czasami różne rzeczy dzieją się po to, byśmy wiedzieli, że tak postępować nie należy  mówi przedstawicielka zoo.

Niedawno opublikowano nowy odcinek Zoo dla Dorosłych poświęcony właśnie temu, jak zachowywać się w ogrodzie zoologicznym, aby wizyta była przyjemna, bezpieczna i jak najbardziej wartościowa.  Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że zoo jest szkołą przyrody. Zwiedzający są na drugim miejscu, najważniejsze są zwierzęta. Będąc gościem w ich domu musimy je szanować. Zwierzęta nie są tu po to, by zabawiać ludzi  podkreśla.

Zoo dla Dorosłych. Profil: Warszawski Ogród Zoologiczny

*** 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Tygrysom było smutno"
Autorka reportażu: Ewa Michałowska
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 18.12

Polecane