Podróż po polskiej historii z Pawłem Jasienicą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż po polskiej historii z Pawłem Jasienicą
Paweł Jasienica w 1963 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Proponuję lekturę Jasienicy w dość specyficznym kontekście. Wziąłem ze sobą "Polskę Jagiellonów" w podróż. Pomyślałem, że eseje Jasienicy stanowią znakomity przewodnik – powiedział Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Paweł Jasienica i jego eseje o Złotym Wieku Rzeczypospolitej (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Jasienica "Polska Jagiellonów", wyd.Prószyński i S-ka Paweł Jasienica "Polska Jagiellonów", wyd.Prószyński i S-ka

W kolejnej (po "Polsce Piastów") części słynnego cyklu esejów historycznych Paweł Jasienica kreśli dzieje dynastii Jagiellonów, która stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. I był to prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej – czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury. 

– Jasienica nie jest bogobojnym piewcą polskiej historii, a człowiekiem, który jest naszej historii niezwykle świadomy. Potrafi wydobyć najpiękniejsze karty, ale też nie boi się gromić nawet największych bohaterów – mówi Mateusz Matyszkowicz Te książki cały czas zachwycają pięknym językiem, a im dalej, tym więcej gorzkiej refleksji. Pięknym językiem, którym dzisiaj także moglibyśmy opowiadać o polskiej historii, dzięki któremu nasza debata publiczna mogła wyglądać zupełnie inaczej, być o wiele mądrzejsza – ocenia autor audycji.

***

Paweł Jasienica – Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) – polski pisarz historyczny, eseista i publicysta "Tygodnika Powszechnego". W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem "Tygodnika Powszechnego" oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 13.06.2020
Godzina emisji: 6.45

mat. prasowe/kr/gs


Polecane