Szaniawski, Szekspir i Dwa Teatry w finale wiosny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szaniawski, Szekspir i Dwa Teatry w finale wiosny
Widok na jabłonie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7Foto: Wojciech Dorosz/PR

To drugie wydanie MBK po przerwie, drugie po powrocie na godz. 14.00. oraz drugie po rozpoczęciu procesu "dehibernacji" teatrów.

Posłuchaj

Wojciech Pszoniak gościem Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podobnie, jak przed tygodniem, otworzyliśmy radio-most, tym razem w gronie reprezentantów Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Za dwa tygodnie mieliśmy tradycyjnie otwierać sezon letni w MBK na XX Festiwalu Dwa Teatry  w  Sopocie. Od lat o tej porze, czyli przed rozpoczęciem Dwóch Teatrów spotykaliśmy się, by opowiedzieć o programie festiwalu. Z powodów oczywistych, po raz pierwszy od 2001 roku Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej nie odbędzie się – mamy nadzieję – tylko – w zaplanowanym terminie.

Fakt, że szczególna globalna sytuacja zaburzyła także rytm życia kulturalnego, nie jest tożsamy z faktem zamilknięcia obu teatrów. Stanowią one, niezależnie od okoliczności, esencję misji mediów publicznych. Oba też teatry, prezentujące z zasady swoje premiery wcześniej zrealizowane, mogły w pierwszym półroczu 2020 roku, funkcjonować normalnie, uzupełniając ewentualne braki powtórzeniami.

O tym, również o historii obu teatrów, o planie "B", a raczej o projekcji planu "B" rozmawialiśmy wciąż – niestety – przepraszając za jakość techniczną przekazu.

Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik , fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik , fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Nasze zaproszenie do dyskusji przyjęli państwo: Kalina Zalewska – pełniąca obowiązki dyrektora Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku Teatru Polskiego Radia oraz Piotr Moss – kompozytor współpracujący z obydwoma teatrami, wielokrotny laureat Festiwalu Dwa Teatry. 

Krzysztof Sielicki, Fot. Wojciech Dorosz Krzysztof Sielicki, Fot. Wojciech Dorosz

Prosimy nie obawiać się, nasza dyskusja, zgodnie z tradycją  MBK, miała charakter "pół żartem, pół serio" oraz – naturalnie – odbyła się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Piotr Moss, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Piotr Moss, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wydanie wszak rozpoczął, dawno niesłyszany u nas głos (przez telefon, więc… ) Wojciecha Pszoniaka, który w każdy z pozostałych poniedziałków czerwca, o godzinie 16.00. będzie prezentował swój Teatr Czytania, oczywiście – w sieci (bliższe informacje – na stronie Teatru Mazowieckiego).

Materiały prasowe/metropolis Materiały prasowe/metropolis

W ubiegłym sezonie (2018-2019) aktor obchodził 50-lecie pracy twórczej i z tej okazji zrealizował audiobook – Jerzego Szaniawskiego opowiadania z cyklu "Profesor Tutka". I to właśnie małych form autora "Dwóch Teatrów" będziemy mogli słuchać we wspomniane poniedziałki.

Każda okazja jest dobra, by  choć na chwilę – choć przez telefon – spotkać się z Wojciechem Pszoniakiem. 

Wojciech Pszoniak, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Wojciech Pszoniak, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wydanie zakończyła inna propozycja teatru "w sieci". I to była niespodzianka. Tu – ujawniamy, że do Jerzego Szaniawskiego dołączył William Szekspir i, że premiera odbędzie się dzisiaj o 19.00.  Szekspir będzie także bohaterem słuchowiska, które dziś po 20.00. przedstawimy na Scenie Teatralnej Trójki (patrz; strona STT).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.06.2020 
Godzina emisji: 14.08

Polecane