Ogrodnicy z Tramwajów Warszawskich. Na torach pojawiają się skalniaki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ogrodnicy z Tramwajów Warszawskich. Na torach pojawiają się skalniaki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

Tramwajarze warszawscy zdobywają sprawność ogrodnika. W jaki sposób? Na poletkach doświadczalnych warszawskich torów tramwajowych kwitną m.in. głodek, pięciornik, rozchodnik kaukaski i macierzanka. Dlaczego Tramwaje Warszawskie zdecydowały się na posadzenie roślin-skalniaków?

Posłuchaj

Poletka doświadczalne na warszawskich torowiskach (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tramwaje Warszawskie w dwóch miejscach stolicy mają poletka doświadczalne, na których sprawdzają, jak zachowują się różnego rodzaju rośliny rosnące na torowisku. – Tory, które kiedyś budowaliśmy w tradycyjnej technologii z wykorzystaniem tłucznia, zasadniczo nie nadają się do tego, żeby mogły być pokryte roślinnością, ale nie jest to na 100 procent pewne i dlatego właśnie pojawiły się te poletka doświadczalne na Pradze – wyjaśnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Pomysłodawcy chcą w ten sposób zwiększyć ilość zieleni na warszawskich torowiskach. Wychodzą bowiem z założenia, że im jest jej więcej, tym jest po prostu… ciszej.

Trawa tańsza, ale…

– Trawa jest tańsza w sadzeniu, jeśli ją rozkładamy z metra. Rozchodnik jest droższy podczas zakupu, ale ma jedną zaletę, tj. nie potrzebuje tyle wody, co trawa. W ubiegłym roku podczas suszy w wakacje okazało się, że musieliśmy ją przynajmniej raz na 48 godzin podlewać, co i tak przy wykorzystaniu tramwaju-konewki do podlewania torów, nie było wystarczające – tłumaczy Maciej Dutkiewicz.

Tramwaj-konewka przeważnie wyjeżdża w trasę nocą. Jest to ciężarówka, która ma koła z oponami oraz koła tramwajowe. Podlewanie torów nie wpływa negatywnie na ich stan.

– Tory same z siebie rdzewieją i jest to całkowicie naturalny proces, ale przez to, że tramwaje jeżdżą po torach, są one zawsze wyszlifowane i mają taki srebrny połysk. To jest efekt naturalnego odrdzewiania torów z pomocą kół tramwajowych – przekazuje Maciej Dutkiewicz.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji: 16.23

ds/gs

Polecane