W życiu się wygrywa albo przegrywa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W życiu się wygrywa albo przegrywa?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/G-Stock Studio

– Jak mówimy takie słowa "wygrana", "przegrana" to gdzieś w głębi nas są jakieś kryteria. Myślimy, jak osiągnę to: np. będę miał dom, będę bogaty, to wygram, a jak tego nie osiągnę, to przegram. Te nasze myśli, nad którymi często się nie zastanawiamy głęboko, sprawiają, że bardzo często spełniamy oczekiwania, które mają inne osoby, a nie my sami – zauważa psycholog Tomasz Jamroziak. 

Posłuchaj

Nasze cele, obowiązki, marzenia. Jak można się nauczyć korzystać ze źródła naszych prawdziwych motywacji? (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock relax odpoczymek 1200.jpg
Stresy, niepokoje, napięcia. Jak odnaleźć spokój w codzienności?

Jak zwraca uwagę rozmówca Katarzyny Stoparczyk, człowiek może nagle znaleźć się w takiej sytuacji, że osiągnął te rzeczy, o których myślał, że dadzą mu szczęście i poczucie bycia wygranym, ale jednak tego nie doświadcza. – Może coś po drodze stracił? Być może przyjaciół, być może zdrowie, a być może po prostu jego życie wyglądało jak jazda bardzo szybkim pociągiem z jednego miejsca na drugie, natomiast nic po drodze nie zobaczył, nic po drodze nie doświadczył – opisuje gość audycji "Dzień z Trójką w domu". 


fot. Shutterstock/simona pilolla 2 fot. Shutterstock/simona pilolla 2

psychologia emocje nastrój 1200.jpg
Jak przetrwać nasze osobiste trzęsienia Ziemi?

Jakie znaczenie dla naszego postępowania ma motywacja? – Czasami my nie robimy czegoś, bo po prostu nie mamy siły. To nie jest depresja, tylko wypalenie. Tak dużo nas kosztują nasze obowiązki; sprawy, które robimy. To nie jest tak, że nie mamy motywacji. Mamy ją, ale używając ciągle siły woli, czyli zmuszania się myśląc, muszę to zrobić, to jest mój obowiązek, powinienem… nie zauważamy, że bazowanie na naszej sile woli bardzo wyczerpuje siły. To jest dobre narzędzie, ono pozwala się skupić, ale potrzebujemy do tego dołożyć mądrość – zaznacza psycholog, dzięki niej będziemy pamiętać o dbaniu o nas samych. W ocenie Tomasza Jamroziaka tę sytuację można porównać to jazdy samochodem. Dobrze, że możemy z niego korzystać, ale musimy pamiętać, że potrzebuje on tankowania, przeglądu czy posprzątania. Podobnie jest z nami samymi. – Pamiętamy, żeby codziennie ładować telefon, a nie ładujemy sami siebie – podkreśla. Co zatem zrobić, żeby nam się chciało chcieć? Jak dostrzec i wybrać, to co dla nas samych jest ważne?


fot. Shutterstock/Anton Jankovoy fot. Shutterstock/Anton Jankovoy

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Tomasz Jamroziak (psycholog biznesu)
Data emisji: 11.06.2020
Godzina emisji: 12.19

gs

Polecane