Znaleziono winnego śmierci Kasema Sulejmaniego. Mahmud Musawi-Madżd skazany na śmierć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znaleziono winnego śmierci Kasema Sulejmaniego. Mahmud Musawi-Madżd skazany na śmierć
8 stycznia 2020 roku. Portret generała Kasema Sulejmaniego podczas konferencji prasowej ambasadora Iranu w RP Masouda Edrisi Kermanshahiego Foto: PAP/Marcin Obara

Iran skazał na śmierć człowieka, który, zdaniem Teheranu, był szpiegiem Stanów Zjednoczonych. Według władz przyczynił się do śmierci znanego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, uważanego za drugą osobę w państwie. 

Posłuchaj

Wyrok śmierci dla szpiega współodpowiedzialnego za śmierć generała Sulejmaniego (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Mahmud Musawi-Madżd, jeden ze szpiegów CIA i Mosadu, został skazany na śmierć – powiedział rzecznik wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Esmaili na konferencji prasowej. – Poinformował naszych wrogów o miejscu pobytu męczennika Sulejmaniego – dodał, nie podając więcej szczegółów ani daty egzekucji.

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w irańskim państwie. Zginął 3 stycznia 2020 roku w amerykańskim ataku dronów w Bagdadzie. Prezydent Stanów Zjednoczonych w wystąpieniu potwierdził, że w ataku drona zginął generał Kasem Sulejmani. – Pod moim kierunkiem wojsko Stanów Zjednoczonych z powodzeniem wykonało bezbłędne, precyzyjne uderzenie, które zabiło terrorystę numer jeden na całym świecie, Kasema Sulejmaniego – powiedział Donald Trump dzień po ataku. 

Footage shows aftermath of US airstrike that killed top Iranian general Qassem Suleimani/Guardian News

– Generał Sulejmani, który od ok. 1998 roku dowodził jednostką Al-Kuds, składającą się z ok. 15 tys. osób, stał się trochę szarą eminencją. Już od wielu lat był niespecjalnie lubiany na korytarzach różnych ministerstw, głównie siłowych, w Bagdadzie. Być może w Teheranie również wystraszono się jego rosnącej siły. To jednak on w dużej mierze odpowiadał za operacje specjalne za granicą, w szczególności w Syrii. Jak to zwykle bywa w takich krajach autorytarnych, zaczęły powstawać grupy tzw. koterii dworskiej i być może Sulejmani nadepnął na jej interesy – komentował były oficer agencji wywiadu Marcin Faliński.

Osiem dni później Iran odpowiedział atakiem 20 rakiet na dwie bazy amerykańskie w Iraku. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Marcin Faliński (b. oficer agencji wywiadu, współautor książki "Operacja Rafael")
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 16.46

IAR/kr/gs

Polecane