Anna Jantar. Gdyby żyła, świętowałaby 70. urodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Jantar. Gdyby żyła, świętowałaby 70. urodziny
Anna JantarFoto: Grażyna Rutkowska / NAC

10 czerwca 1950 roku w Poznaniu urodziła się Anna Szmeterling, znana wszystkim jako Anna Jantar. Jej wspaniałą karierę wokalną przerwała tragiczna śmierć. Mimo że artystki nie ma z nami już od 40 lat, jej piosenki nadal są słuchane i podziwiane.

Posłuchaj

Wspominamy Annę Jatnar (Trójka/ Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jej córka Natalia Kukulska, która odziedziczyła muzyczny talent, zawsze mówi o mamie z czułością, chociaż wspomnień z dzieciństwa ma niewiele.

– Był taki kult mojej mamy, zwłaszcza niedługo po jej śmierci. Pamiętam, jak byłam zapraszana na różne wystawy, fani cały czas kultywowali pamięć czy powstawały fan cluby. Oprócz tego, że była osobą znaną i popularną, to dodatkowo chyba było coś takiego, że rzeczywiście była lubiana. Śpiewała piosenki trafiające do mas i to nie była muzyka niszowa, ale też była wtedy u szczytu kariery. Kiedy zginęła, jej piosenki były na listach przebojów – wspomina Natalia Kukulska.

Polskie Piosenki/Frąckowiak, "Anna już tutaj nie mieszka"

Nagrała piosenkę o Annie Jantar

Z Anną Jantar zaprzyjaźniła się Halina Frąckowiak. – Nuta poznańska chyba w nas zagrała, bardzo się zbliżyłyśmy. Była bardzo pogodną i bardzo dobrze wychowaną dziewczynką. Ale to wcale nie zabierało jej wielkiej radości życia, uśmiechu i pogody. Bardzo lubiłam, jak mówiła do mnie Halusia – opowiada piosenkarka.

Halina Frąckowiak nagrała utwór "Anna już nie mieszka tu". – Piosenka powstała, ponieważ wydarzyła się ta tragiczna sytuacja, Ania zginęła. Wtedy powstał pomysł, że zaśpiewam piosenkę o Ani, do Ani i dla Ani – wspomina.

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 16.19

ds/gs

Polecane