Niszczą przyrodę, płoszą zwierzęta. Quady robią ogromne szkody w lasach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niszczą przyrodę, płoszą zwierzęta. Quady robią ogromne szkody w lasach
zdj. ilustracyjneFoto: Maciej Kopaniecki / shutterstock

Strażnicy leśni wraz z policjantami i pogranicznikami wzmożyli patrole, które mają ukrócić rozjeżdżanie ścieżek przez quady i motocykle crossowe. Proceder nasilił się w czasie epidemii, kiedy pojawiło się dużo większe zainteresowanie wizytami w lasach. Maszyny są nie tylko niebezpieczne dla turystów, ale również niszczą przyrodę i płoszą zwierzęta.

Posłuchaj

Będą łapać kierowców quadów i motocykli crossowych (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

– Często w rejonach górskich i lasach podmiejskich zdarza się, że quadowcy i motocykliści urządzają sobie rajdy – mówi Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. – Zaczęliśmy prowadzić wspólne akcje chociażby z policją, mające na celu powstrzymanie tych rajdów i ukaranie sprawców – dodaje.

Jeden ze strażników leśnych zdradza, że "robi się tzw. zasadzki". – Wybieramy miejsca typu wąwóz czy miejsce, gdzie w miarę przepisowo można takich ludzi zatrzymać – podkreśla.

– Jako straż graniczna wspieramy Lasy Państwowe i parki narodowe swoimi umiejętnościami poruszania się w terenie, jak również sprzętem. Chodzi tutaj przede wszystkim o quady, crossy, samochody terenowe, również kamery termowizyjne i noktowizyjne, które umożliwiają wychwytywanie w innych warunkach sprawców – tłumaczy mjr Dorota Kądziołka z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

TV Nadleśnictwo Jabłonna / Policja i leśnicy łączą siły w wakacje z kierowcami quadów i motocykli crosswych

Trudni do zidentyfikowania

Jeżeli wandala nie złapie się od razu, później nie jest to już łatwe zadanie. Powód? Najczęściej kierowcy jeżdżący po lasach ubrani są w uniformy i kaski, które uniemożliwiają identyfikację, jak i na pojazdach nie ma tablic rejestracyjnych. Poza tym przeważnie uciekają przed strażnikami leśnymi.

– Rocznie Lasy Państwowe nakładają około 200 tys. zł (kary – red.) za nielegalne wjazdy do lasu, tj. kilkanaście tysięcy przypadków rocznie – przekazuje Anna Malinowska.

Cierpią zwierzęta

Kierowcy quadów i motocykli crossowych nie tylko niszczą drogi i uprawy, ale także płoszą zwierzęta.

– Jest teraz okres lęgowy wychowywania młodych. Ptaki są płoszone. Bardzo często wpływa to na to, że gniazda są albo opuszczane albo w jakiś sposób trudniej matkom znaleźć pokarm dla młodych. Płoszenie ptaków i zwierząt może spowodować to, że zmniejszy się populacja tych cennych zwierząt, a bioróżnorodność zostanie na naszym terenie ograniczona – komentuje Marek Kroczek z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Chrobak
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 17.15

ds/mk

Polecane