Kapsuły czasu. Dzięki nim poznają nas kolejne pokolenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kapsuły czasu. Dzięki nim poznają nas kolejne pokolenia
Kapsuła czasu w JaponiiFoto: Marco Fine / shuttestock

Na świecie jest ich nawet 15 tysięcy i albo opowiadają o naszej przeszłości, albo wybiegają myślami w daleką przyszłość. Mowa o kapsułach czasu, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. Od kiedy ludzkość postanowiła zostawiać takie pamiątki dla przyszłych pokoleń? 

Posłuchaj

Co znajduje się w kapsułach czasu? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W Krakowie przed Muzeum Narodowym stanęła kapsuła czasu, która ma formę nowoczesnej rzeźby, natomiast w jej wnętrzu już wkrótce znajdą się zamknięte dziecięce i dorosłe wizje świata za 100 lat. Będzie otwierana co kilkanaście lat w celu weryfikacji pomysłów. Inicjatorem powstania krakowskiej kapsuły czasu jest Fundacja TworzyMY Kraków.

Na podobny pomysł, ponad 100 lat temu, wpadł pewien francuski artysta Jean-Marc Cottin. – Pozwolił sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał Paryż w roku 2000. Na obrazach narysował swoje wyobrażenie na temat współczesnych audiobooków czy chociażby współczesnego nauczania zdalnego – mówi Agnieszka Cudek z TworzyMY Kraków.

Kapsuła z Bostonu

Najstarsza na świecie znaleziona kapsuła czasu pochodzi z 1795 roku. Odkryto ją w 2014 roku w czasie prac renowacyjnych Old State House, jednego z najbardziej znanych budynków w Bostonie. Zaleziono w niej tablicę opisującą okoliczności wmurowania kamienia węgielnego pod budynek, 23 monety, medal okolicznościowy z wizerunkiem Jerzego Waszyngtona i 5 gazet.

Z kolei najstarsza w Polsce odnaleziona kapsuła czasu pochodzi z 1871 roku i została odkryta podczas ubiegłorocznego remontu mostu w Tczewie. Wewnątrz znajdowały się 2 pergaminy, a obecnie trwa analiza tekstu.

Dzięki nim dowiedzą się o ludziach

Kapsuły krążą także w przestrzeni kosmicznej. W latach 70. poprzedniego wieku zostały wypuszczone w ramach misji Pioniek 10 czy Pioniek 11. – Te sondy opuściły już obszar Układu Słonecznego i zmierzają w kierunku obłoku Oorta. Jeśli kiedy jakaś cywilizacja je znajdzie, to pozna podstawowe informacje na temat ludzi, Ziemi i będzie potrafiła odnaleźć naszą planetę – tłumaczy Kamil Serafin, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i współtwórca pierwszej krakowskiej satelity KRAKsat.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Materiał reporterski: Katarzyna Jabłońska (Radio Kraków)
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 9.16

ds/mk

Polecane