Wiercenie świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiercenie świata
Krowy w Sudanie PołudniowymFoto: Michał Żakowski

Gabi Darmetko i Michał Żakowski zaplanowali dla Państwa jedyną w swoim rodzaju podróż – ilustrowaną dźwiękiem niezwykłą wyprawę przez świat.

Posłuchaj

"Wiercenie świata" z Gabi Darmetko i Michałem Żakowskim cz. 1 (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

– "Wiercenie świata" – audycję pod takim hasłem zaplanowaliśmy na ten poniedziałek. Sprawdzamy, co znajduje się po drugiej stronie globu, otwieramy katalog z ciekawymi dźwiękami i opowiadamy… – zapowiadali przed audycją prowadzący. 

Co przygotowali Gabi Darmetko i Michał Żakowski? W pierwszej godzinie audycji słuchaliśmy śpiewu sudańskich górników i dowiedzieliśmy się, dlaczego w tej części świata w roli waluty często występują… krowy. – Krowa ma wiele zastosowań i jej cena jest uzależniona od tego, jak jest urodziwa. W Czadzie zwierzę to kosztuje co najmniej 1000 dolarów. Kraje w tej części świata są bardzo biedne i bywa, że niektóre rozliczają się między sobą właśnie w krowach – mówił Michał Żakowski.

W drugiej części audycji otwarty został katalog z ciekawymi dźwiękami. Mogliśmy usłyszeć na przykład, jak brzmi… płatek śniegu. To jednak nie koniec – Gabi Darmetko zaprezentowała również odgłosy roju pszczół, który zabłąkał się niedawno na Myśliwieckiej 3/5/7. 

W trakcie pandemii wzrosło znaczenie internetu w naszym życiu. Pociągnęło to za sobą również zwiększenie produkcji danych krążących po sieci. Ile wirtualnych "pozostałości" powstało w tym czasie? O tym mówiła w trzeciej godzinie poniedziałkowego spotkania prof. Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

To jednak nie wszystko, bo w "Wierceniu świata" nie mogło zabraknąć muzyki – tej doskonale Państwu znanej i takiej, której nie usłyszymy nigdzie indziej. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzący: Gabriela Darmetko i Michał Żakowski
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 10.08, 11.08, 12.09

ml/mk

Polecane