Zagadkowe podróże w kosmos

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zagadkowe podróże w kosmos
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nadezda Murmakova

W sobotę 30 maja cały świat z zapartym tchem obserwował start rakiety SpaceX Falcon 9, która wzniosła kapsułę Dragon na orbitę. 

Posłuchaj

Zagadkowe ciekawostki o starcie rakiety Falcon 9 (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pasażerami są amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley oraz… obszyty cekinami mały dinozaur. Obecność pluszaka w pojeździe kosmicznym to nie nie lada zagadka, a rozwiązał ją dla nas popularyzator nauki Piotr Stanisławski.

– Dinozaur został wybrany do lotu przez dzieci astronautów. Spełnia on specjalną funkcję. Ponieważ astronauci cały czas spędzają w tej samej pozycji w tej samej pozycji, nie są w stanie zorientować się, w którym momencie powstaje stan nieważkości. Poznają to po tym, że dinozaur się unosi – wyjaśnia współautor bloga "Crazy Nauka".

Searching Sloth/The First Dinosaur in Space

Co, oprócz astronautów i cekinowego diplodoka, znajduje się wewnątrz pojazdu? – Mamy panel z monitorami – wygląda on, jakbyśmy mieli ze sobą trzy komputery. Kiedyś w kapsułach było tysiące przycisków, pokrętka, dziwne lampki, a w tej chwili to są trzy ekrany. Jest tam też kratka, w której jest wlot powietrza. Powietrze jest cały czas wyciągane z kabiny po to, żeby je oczyszczać. Przy tej kratce gromadzą się wszystkie przedmioty w kabinie. Wszystkie rzeczy, które gdzieś zostawimy albo zgubimy, po jakimś czasie trafiają w jedno miejsce  – opowiada gość audycji. 

CBC News/NASA, SpaceX launch historic Falcon 9 flight

W wyjątkowym, bo dwugodzinnym, wydaniu "Zagadkowej niedzieli" gościli także biolog Aleksandra Skawina oraz nauczyciel beatboxu Patryk TikTak Matela.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Aleksandra Skawina (biolog), Piotr Stanisławski (popularyzator nauki, współautor bloga "Crazy Nauka"), Patryk TikTak Matela (nauczyciel beatboxu)
Data emisji:
 7.06.2020
Godzina emisji: 9.08

kr

Polecane