Dehibernacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dehibernacja
Wiosna w Trójkowym ogródku okiem Barbary MarcinikFoto: Barbara Marcinik/PR

Globalny język w pierwszej połowie 2020 roku wzbogacił się o jedno nowe słowo oraz o kilka słów już istniejących, które nabrały nowego znaczenia. Jednym z nich jest "odmrożenie", które zwalnia np. instytucje życia społeczno-gospodarczego z "lockdownu", czyli umożliwia przywrócenie aktywności.

Posłuchaj

MBK w czasach odmrażania kultury (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W przyrodzie ów stan "zawieszenia" nazywa się hibernacją.

6 czerwca 2020 roku wkroczono w Polsce w "czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego", co "oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii i kin" (por. wytyczne MKiDN).

Wraz z tymi instytucjami i my powracamy do gry.

Budynek Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy placu Teatralnym w Warszawie (foto: PAP/Andrzej Lange) Budynek Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy placu Teatralnym w Warszawie (foto: PAP/Andrzej Lange)

"Zamrożenie" ma jeszcze jedną funkcję: służy podtrzymaniu/przedłużeniu witalności (w technologii żywienia: wydłużeniu "przydatności do spożycia"). Wychodzenie z tego stanu, jeśli wrócimy na grunt kultury, powinno sprzyjać rozwojowi, kreatywności, powrotowi do efektywnego działania w nowej sytuacji.

Wnętrze Opery Bałtyckiej w Gdańsku (foto: operabaltycka.pl) Wnętrze Opery Bałtyckiej w Gdańsku (foto: operabaltycka.pl)

"Magazyn bardzo Kulturalny" przez ostatnie miesiące trwał co prawda w "pół-uśpieniu", czuwał bowiem w porze nocnej, czyli w "Trójce pod Księżycem", ale jego naturalną porą funkcjonowania jest właśnie dzień. Narodził się ponad ćwierć wieku temu o 14.00. w sobotę. I po raz – trudno policzyć – który powraca do swoich źródeł. Powraca w trudnych warunkach, gdyż nadal ma ograniczone możliwości działania. Przed nami – przyszłość, którą tylko w przybliżeniu można zaprojektować. Kalendarz wydarzeń kulturalnych po raz pierwszy jest znacznie uboższy. To, co tradycyjnie odbywało się cyklicznie, zostało odwołane, przesunięte, przystosowane do nowych warunków. Entuzjazmowi, spowodowanemu możliwością powrotu, towarzyszy świadomość, że trzeba będzie podołać nowym wyzwaniom, zmierzyć się z konsekwencjami "wypadnięcia z orbity" przyzwyczajeń, stereotypów. Nie jest łatwo. Walka trwa.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni  (foto: muzyczny.org) Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (foto: muzyczny.org)

Rozpoczynając nowy etap, zapraszamy do dyskusji, dzielenia się doświadczeniami, wspólnego wzięcia odpowiedzialności za to, jak będzie funkcjonowała kultura w tej fazie XXI wielu. Nasze zaproszenie do udziału w pierwszym wydaniu MBK po przerwie przyjęli panowie: Waldemar Dąbrowski – dyrektor Opery Narodowej w Warszawie, Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Igor Michalski – dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Michał Merczyński – dyrektor Malta Festival Poznań.

Malta Festival Poznań 2020  (foto: mat. promocyjne) Malta Festival Poznań 2020 (foto: mat. promocyjne)

Nasi goście zostali przez nas poproszeni o podzielenie się swoimi refleksjami, jakie wywołuje data: 6 czerwca 2020. Zapytamy, co oznacza "dehibernacja" dla dyrektorów gigantycznych instytucji kultury.

Powyższe uwagi mogą brzmieć zbyt oficjalnie i kostycznie, ale MBK pamięta, jakimi prawami rządzi się niedziela i działa zgodnie ze swoją zasadą "pół żartem, pół serio".

Otwieramy "radio-most" w MBK i zapraszamy.

Za jakość brzmienia przepraszamy. Działamy nadal "zdalnie".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.06.2020 
Godzina emisji: 14.06

Polecane