Grillowanie na balkonie – dozwolone czy nie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grillowanie na balkonie – dozwolone czy nie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JGA

Sezon na grillowanie już w pełni. Polacy, by korzystać z walorów kuchni z rusztu, wyjeżdżają na działki lub wychodzą do swoich ogrodów, na tarasy i balkony. No właśnie – czy mieszkańcy miast rozpalający grilla na balkonie postępują rozsądnie i, przede wszystkim, zgodnie z prawem?

Posłuchaj

Rozpalanie grilla w bloku. Co na to prawo? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Loggia, ogród, taras lub balkon z prawnego punktu widzenia są integralnymi częściami mieszkania, jednak polskie prawo nie udziela konkretnej odpowiedzi na pytanie o legalność rozpalania grill w takich miejscach. Granicą, jak zawsze, jest komfort i bezpieczeństwo ludzi wokół nas. 

– Grillowanie we własnym ogrodzie nie jest zabronione do momentu, kiedy któryś z sąsiadów zwróci nam uwagę, bo dym wydobywający się z grilla go niepokoi. Odrębnym przykładem są grille na balkonach. Poza zapachem i substancjami, które wytwarzają się przy spalaniu, jest to ogromne zagrożenie pożarowe. Żar może przenieść się do mieszkania i może powstać ogień – przypomina Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie.

Mimo pewnej luki w prawie spółdzielnie mieszkaniowe wprowadzają zakazy grillowania na balkonach. – Zgodnie z regulaminem porządku domowego, który obowiązuje w naszej spółdzielni, nie wolno używać otwartego ognia na balkonach i terenach przy osiedlowych. Jest to zakazane – informuje Leszek Żelazny ze spółdzielni mieszkaniowej "Kraszewskiego".

Kiedy już zostaniemy "przyłapani" na grillowaniu na balkonie, najlepszym scenariuszem jest otrzymanie upomnienia, a najgorszym  mandat w wysokości 500 zł.

Jak grillować bezpiecznie?

Główną wadą korzystania z tradycyjnego grilla jest duża ilość dymu, który wiąże się z nieprzyjemnym zapachem oraz żar, który może doprowadzić do pożaru. Pewne ryzyko niesie ze sobą także grill gazowy, którego nieszczelne połączenie z butlą z gazem może spowodować duże szkody. Najlepszym rozwiązaniem do wykorzystania w ogrodach i na tarasach jest grill elektryczny, który nie wytwarza dymu i ognia. Oczywiście, jeśli jest możliwość podłączenia go do źródła zasilania.

A grillowanie na balkonie najlepiej odpuścić sobie na dobre.

Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Ralf Maassen (DTEurope) Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Ralf Maassen (DTEurope)

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Puchalski (Radio Gdańsk)
Data emisji: 05.06.2020
Godzina emisji: 6.44

kr

Polecane