Zostać czy wyjechać? Planowanie wakacji w dobie pandemii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zostać czy wyjechać? Planowanie wakacji w dobie pandemii
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/eggeegg

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja pandemiczna oraz związane z nią nakazy i zakazy zmieniają się bardzo często. Czy i gdzie Polacy wybiorą się w tym roku na letni wypoczynek? 

Posłuchaj

Gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku trudno zaplanować wakacje bez ryzyka, chociaż perspektywa otrzymania bonu o wartości 1000 zł na wypoczynek w kraju zdecydowanie zachęca oraz otwartych granic krajów jak Chorwacja, Tunezja czy Portugalia, zdecydowanie zachęca.

– Połowa czerwca to ten moment, kiedy będziemy planowali wyjazdy i wiedzieli, dokąd możemy polecieć  powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytany, czy resort zdrowia będzie zalecał zniesienie obowiązkowej kwarantanny po powrocie do kraju z wakacji, Kraska odparł: "jeżeli nie będzie uzasadnionych przyczyn, objawów chorobowych, to myślę, że tej kwarantanny nie będzie". Są są decyzje, które podejmujemy z tygodnia na tydzień, w zależności od sytuacji epidemicznej".

Poszczególne państwa stopniowo przywracają możliwość podróży zagranicznych. Zdjęcie ilustracyjne Poszczególne państwa stopniowo przywracają możliwość podróży zagranicznych. Zdjęcie ilustracyjne

Mimo poszerzającej się oferty biur turystycznych, oprócz obawy przed wirusem i ewentualnie obowiązkową izolacją po powrocie, na przeszkodzie stoi kwestia transportu oraz zasad, na jakich będziemy przemieszczać się, korzystać z noclegu, a nawet jeść. 

– To nie jest tak, że dziś dostaniemy zgodę na uruchomienie linii czarterowych, a jutro możemy zacząć realizować wycieczki. Musimy wiedzieć wcześniej, kiedy możemy zacząć latać – podkreślił Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. – W każdym kraju powstają osobne procedury dotyczące tego, jak klienci będą spędzać wakacje – dodał kierownik jednego z biur podróży Kacper Daszke.

Wakacje w Polsce za karę?

Z powodu jeszcze niejasnych zasad związanych z podróżowanie poza granice kraju, wiele osób decyduje się na wypoczynek w Polsce. Najlepiej przekonani są o tym właściciele obiektów noclegowych w najchętniej odwiedzanych przez turystów regionach Polski – Sezon właściwie rozpoczął się już 4 maja, czyli w momencie, kiedy obiekty noclegowe i domy gościnne zostały odmrożone. Nie nadążamy z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na maile. Lipiec i sierpień mamy zajęty już w 90 proc. Wiele rodzin w tym roku wybiera Polskę, niejako za karę, bo granice są zamknięte – przyznaje Łukasz Witkowski, który prowadzi dom gościnny w Izerach.

Jak zaznacza podróżnik Rafał Król i podróże po Polsce wymagają wcześniejszego przygotowania, dużo bardziej drobiazgowego niż dotychczas. – Musimy sprawdzić, czy mamy tam jak dojechać i jak wrócić. Chciałem zrobić spływ rzeką Rospudą i okazało się, że jest taka susza, że wody w Rospudzie jest ledwo do łokcia. Nie działają koleje, nie działa część miejsc noclegowych, jedzenie trzeba załatwić we własnym zakresie – przypomina.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 03.06.2020
Godzina emisji: 7.45

IAR/kr

Polecane