Egzaminy i matury w czasach pandemii. Jak wyglądają?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Egzaminy i matury w czasach pandemii. Jak wyglądają?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Dziś zaczynają się matury. Pierwszego dnia abiturienci piszą egzamin z języka polskiego. Tydzień później odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądała organizacja obu egzaminów? Przypominamy zasady. 

Posłuchaj

Egzaminy i matury w czasach pandemii. Jak będą wyglądały? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dariusz Piontkowski Trójka 1200.jpg
"Mamy nadzieję, że nic się nie zmieni". Minister edukacji o terminach egzaminów

 Tegoroczne egzaminy będą wyjątkowe  mówi Barbara Rosz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 260 w Warszawie.  Zawsze przychodzili rodzice, by kibicować dzieciom. Ja z nimi zawsze rozmawiałam. W tym roku rodzice nie mogą wejść na teren szkoły  dodaje. 

 Na początku były problemy ze zdalnym nauczaniem. Nie było ono idealne - przyznaje Artur Sierawski, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 23 w Warszawie.  Choć nie dramatyzowałbym, że uczniowie mają wielkie braki, mam jednak nadzieję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna wzięła pod uwagę, że pewien okres nauczania to było zdalne nauczanie i że egzaminy będą dostosowane do rzeczywiście przerobionego materiału  dodaje.

Jak będą wyglądały egzaminy?

Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych przygotowały Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Wśród wytycznych, poza zachowaniem społecznego dystansu oraz dezynfekcji (ławek, krzeseł, materiałów, sprzętów, narzędzi i oczywiście rąk), zalecono m.in. by zdający  obowiązkowo wyposażeni we własne przybory piśmiennicze  zakrywali usta i nos aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. 

Dyrekcja placówki musi wdrożyć rozwiązania, aby uniknąć zbierania się zdających przed szkołą i salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Ławki mają być tak ustawione w sali egzaminacyjnej, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

.  

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 2.06.2020
Godzina emisji: 8.45

kk/mk

Polecane