Kajko i Kokosz w wersji animowanej! Kultowy komiks PRL trafi na małe ekrany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kajko i Kokosz w wersji animowanej! Kultowy komiks PRL trafi na małe ekrany
"Kajko i Kokosz. Sztuka latania" Janusz Christa, Wydawnictwo EgmontFoto: mat. promocyjne

Ruszyła produkcja serialu animowanego o Kajku i Kokoszu! Otoczony kultem komiks Janusza Christy o przygodach dwóch słowiańskich wojów na ekran przeniesie niezależne studio animacji EGo Film we współpracy z Fundacją Kreska zajmującą się promowaniem i ochroną spuścizny sopockiego rysownika.

Posłuchaj

Ruszają prace nad animowaną wersją przygód Kajka i Kokosza (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Animacja otrzymała prawie 390 tys. dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obecnie trwa kompletowanie zespołu animatorów, nad którymi będą czuwać scenarzyści Rafał Skarżycki i Maciej Kur.

Według planów mają powstać 52 odcinki serialu, a to wszystko bez zastosowania komputerowej techniki animacji 3D, by jak najwierniej oddać styl Janusza Christy. – Roboty jest mnóstwo. Duże wyzwania stoją przed wszystkimi, teraz wystarczy tylko trzymać kciuki – informuje Artur Łodygowski z Fundacji Kreska i podkreśla, że pierwsze 26 odcinków powinno mieć swoją premierę w ciągu najbliższych dwóch lat. – Włożymy cale serducho, by efekt był jak najbliższy założeniom mojego dziadka. Czeka nas dużo pracy, ale i radości – dodaje Paulina Christa, wnuczka zmarłego w 2008 roku artysty.

Janusz Christa (foto: http://www.fundacjakreska.pl) Janusz Christa (foto: fundacjakreska.pl)

Historia popularności Kajka i Kokosza sięga 1972 roku, kiedy to w "Wieczorze Wybrzeża" ukazał się pierwszy pasek z częścią historii Złote Prosię. Później komiks Christy ukazywał się na łamach pisma "Świat Młodych", magazynu "Relax" oraz w formie albumowej. Ostatnią reedycję serii o przygodach Kajka i Kokosza przygotowało Wydawnictwo Egmont w 2003 roku.

– W latach 80. miałem wyliczone co do minuty, kiedy do którego kiosku przejeżdża żuk z dostawą "Wieczoru Wybrzeża". Bardzo często były kolejki, a do kiosku przychodziło tylko kilka sztuk. Kiedyś po prostu na to się polowało. Żeby zdobyć jedną gazetę, musiałem ścigać się z samochodem po starówce do trzech, czterech, pięciu kiosków – wspomina Bogdan Ruksztełło-Kowalewski z Fundacji Kreska.

Plansza do komiksu "Kajko i Kokosz - Szkoła latania" Janusza Christy wystawiona podczas aukcji komiksu i ilustracji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie  (foto: PAP/Jakub Kamiński) Plansza do komiksu "Kajko i Kokosz - Szkoła latania" Janusza Christy wystawiona podczas aukcji komiksu i ilustracji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie (foto: PAP/Jakub Kamiński)

Wygląda na to, że serial musi zadowolić nie tylko dzieci, ale też i tych, którzy się na Kajku i Kokoszu wychowali. Twórcy animacji chcą wyemitować ją również na rynku międzynarodowym. Pierwszy odcinek produkcji zobaczymy najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Puchalski (Radio Gdańsk)
Data emisji: 2.06.2020
Godzina emisji: 7.45

kr/mk

Polecane