Wielki powrót owiec!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki powrót owiec!
Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński i Rafał MohrFoto: Polskie Radio

Czternaście lat minęło w lipcu tego lata od momentu, kiedy czytaliśmy, "strzygąc uszami", olśniewającą powieść koncept, bo gatunkowo określoną przez autorkę jako "Filozoficzna Powieść Kryminalna", której akcja w dodatku toczy się wśród… owiec.

I – jak zazwyczaj u nas – książkę brawurowo zinterpretowali zaproszeni przez nas aktorzy. To nasz kolejny ukłon w stronę polskich artystów pozbawionych od tygodni możliwości grania.


Krzysztof Wakuliński Krzysztof Wakuliński

Poniżej, tekst ze strony Powieści w Trójce, towarzyszący lekturze z 13 lipca 2006 roku.


Rafał Mohr Rafał Mohr

***

FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA

Niemiecka autorka, kryjąca się pod powyższym pseudonimem, uwiodła nas już rodzajem wstępu, który wzorowany jest na prezentacji "osób" dramatu, czyli w tym wypadku "dramatis oves". Uderza następnie piorun, pojawia się strzelba (szpadel) i... o ciąg dalszy byliśmy już spokojni, czerpiąc dodatkowo radość z prostoty stylu, lekkości i wszechogarniającego żywiołu komicznego. Zadawaliśmy sobie tylko pytania, skąd u tak młodej autorki - debiutantki (nie ma jeszcze trzydziestu lat) t a k a znajomość człowieka oraz u humanistki - t a k i e obserwacje zwierząt, a owiec w szczególności. Podpowiedź uzyskaliśmy po przeczytaniu krótkiej biografii autorki. Nasze olśnienie tą literaturą okazało się wreszcie niezbyt oryginalne, bo już wcześniej została ona doceniona w Niemczech. Można domyślać się, że także tam, gdzie pojawiły się jej tłumaczenia (liczne).

- Obecność owej dramaturgicznej ekspozycji nasunęła nam od razu pomysł "uteatralnienia" naszej lektury. I tak, zaprosiliśmy do współpracy troje aktorów: MARIĘ SEWERYN, KRZYSZTOFA WAKULIŃSKIEGO oraz RAFAŁA MOHRA. Dodatkowo inspirujący okazał się krajobraz, w jakim toczy się akcja: łąka nad stromym zboczem, schodzącym do oceanu. Gotycko-sielankowy pejzaż wybrzeża Irlandii latem - oczywiście. Trawa i zioła są tam tak sugestywne, że niemal usłyszeliśmy je.

- Książkę czyta się, "strzygąc uszami". Niech to, proszę, pozostanie naszą rekomendacją.

- Pełnych wrażeń wakacji z nami, naszymi gośćmi i stadem Panny Maple, życzymy.

Od poniedziałku do piątku o 14.50, od lipca do września.

LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko.

Zapraszamy wraz z Wydawnictwem Amber.

Baszka Marcinik.

Polecane