Waldemar Kraska: powoli wycofujemy się ze szpitali jednoimiennych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Waldemar Kraska: powoli wycofujemy się ze szpitali jednoimiennych
Punkt badań na obecność koronawirusa dla górników przy KWK Sośnica w GliwicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– W niektórych województwach chcemy od 1 czerwca przekształcać je w szpitale dla innych pacjentów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Posłuchaj

(Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 240 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 9 zgonach. Są to osoby w wieku od 50 do 92 lat, które zmarły w Głuchołazach, Bolesławcu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Koszalinie, Warszawie i Wolicy. Resort poinformował, że większość z nich miała choroby współistniejące. Nowe przypadki zakażeń dotyczą 117 osób z województwa śląskiego, 52 z dolnośląskiego, 37 z łódzkiego, 29 z mazowieckiego, 2 z podlaskiego, 1 z małopolskiego, 1 z kujawsko-pomorskiego i z 1 podkarpackiego. W sumie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 20 619 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarły 982 osoby, które chorowały na COVID-19, a 8731 osób wyzdrowiało.

Gość Trójki zaznaczył, że w województwach, gdzie nadal są duże ogniska koronawirusa – wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim czy śląskim – ten proces może rozpocząć się później. – Prowadzimy zakrojone na szeroką skalę testowanie głównie górników, bo w tej chwili kopalnie są głównym źródłem zakażeń – powiedział wiceminister.

Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego podkreślił, że "liczba łóżek z pacjentami z COVID-19 maleje". – Chciałbym właśnie w Trójce ogłosić, że zakończyliśmy epidemię, ale to niestety jeszcze nie ten moment. Mam nadzieję, że jeśli poradzimy sobie z ogniskami w Wielkopolsce czy na Śląsku - a jestem o tym przekonany - to nowych przypadków będzie zdecydowanie mniej. Pozbywanie się rygorów i obostrzeń powoduje, że coraz więcej osób jest w przestrzeniu publicznej, mamy ze sobą coraz więcej kontaktów, a to niestety nie sprzyja zahamowaniu epidemii. Myślę, że nadchodzące lato powinno to zdecydowanie przyhamować – stwierdził Waldemar Kraska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 21.05.2020
Godzina emisji: 16.45

IAR/mk

Polecane