Śląsk walczy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śląsk walczy!
Kabaret MUMIO w ogródku radiowej Trójki. Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Każde z miast, któremu oddawaliśmy czas TPK ostatnio, na swój sposób walczy.

Posłuchaj

Kulturalny Śląsk (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

To – naturalnie – totum pro parte, bo rozmawiamy o kulturze, o walce o kulturę, uprawiając od lat tzw. geografię kulturalną. Lokalne do tej pory sukcesy, teraz problemy, interesowały nas, teraz interesują, i próbowaliśmy sukcesy te promować, a problemami próbujemy właśnie dać szansę podzielić się.

O co Śląsk walczy dzisiaj, reprezentowany przez ludzi kultury, pytamy w tym wydaniu TPK.

Jedną z form walki, czyli niepoddawania się, jest próba podejmowania działań, czyli wykonywania pracy z myślą o przyszłości. W teatrach np. to przygotowania do premier, to tworzenie "planu B" przez festiwale, to organizowanie grup wsparcia i posługiwanie się zdrowym rozsądkiem, z zachowaniem w każdym miejscu środków ostrożności.

Jan A.P. Kaczmarek i Baszka Marcinik Jan A.P. Kaczmarek i Baszka Marcinik (foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Śląsk jest teraz punktowany na mapie. Śląsk był zawsze punktowany. Śląsk też chce mieć swoje święto – setna rocznica kolejnego powstania. Śląsk chce opowiadać swoją historię. Śląsk jest bogaty w opowieści, w krajobrazy, jest bogaty siłą i mądrością swoich ludzi.

Dziś więc nie tyle miasto, ile region. Dlaczego nie miasto? Może kiedyś przyjdzie odpowiedzieć mi na to pytanie.

Nasi goście myślą globalnie, działają lokalnie: Jan A.P. Kaczmarek – który planuje mimo wszystko swój Festiwal Transatlantyk, tym razem w gościnnych Katowicach, Jadwiga i Dariusz Basińscy z MUMIO, którzy swoją kreatywnością i dobrocią mają szansę zarazić tych, którzy zdecydują się zostać z nami tej majowej nocy.

MUMIO oraz Baszka Marcinik w studiu Trójki (foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio) MUMIO oraz Baszka Marcinik w studiu Trójki (foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Janie, Jadziu, Darku, dziękuję Wam. Nie zdajecie sobie zapewne sprawy z tego, że swoją OBECNOŚCIĄ coś RATUJECIE!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 0.06

Polecane