Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek
Polskie TatryFoto: shutterstock.com/Urte

"Uważajmy na burze" – ostrzegają ratownicy w Tatrach. Do sezonu letniego zostało jeszcze trochę czasu, ale już w maju nad Tatrami przeszło kilka gwałtownych nawałnic. Turyści często ignorują to zagrożenie, być może nie pamiętając o tragedii, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku.

Posłuchaj

Sezon burzowy w polskich górach. O czym warto pamiętać? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

22 sierpnia 2019 roku w wyniku uderzenia piorunów w kopułę Giewontu zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. To wydarzenie wspomina Sylweriusz Kosiński ratownik i naczelny lekarz TOPR-u. – Było to jedno z największych wyładowań na terenie Tatr polskich. Natężenie prądu tego pioruna wynosiło w przybliżeniu 150 tys. amperów Jest to naprawdę ogromna moc. Ilość poszkodowanych również. Największy wpływ na to, co się stało, miało nasilenie ruchu turystycznego i duża ilość osób, które były w rejonie kopuły szczytowej, a które nie powinny się tam znaleźć. Były objawy poprzedzające, było wiadomo, że zbliża się burza. W takiej sytuacji należy po prostu zrobić odwrót – przestrzega.

PAP Tatry burza chmury 1200.jpg
Tragiczna burza w Tatrach. Szlak na Giewont zamknięty do odwołania

– Sam po sobie wiem, po całodziennej wycieczce ciężko jest odwrócić się na pięcie i zejść, gdy brakuje nam dosłownie kilkudziesięciu metrów. Góry są niebezpieczne ze względu na wysokość, na warunki. Jeżeli dochodzą do tego dodatkowe zagrożenia w postaci piorunów, decyduje przede wszystkim nasz rozsądek. W takiej sytuacji absolutnie zalecamy wczesne zejście i kontynuację wycieczki wtedy, gdy pozwalają na to warunki – apeluje ratownik.

Patrzeć w niebo, nie w telefon

Jakie są podstawowe zasady zachowywania się podczas górskich wycieczek? – Bardzo ważne jest to, żeby zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła, czyli patrzeć w niebo, a nie w telefon komórkowy. Ostrzeżenie zawsze dociera z opóźnieniem. Jeżeli ktoś decyduje się na wycieczkę w góry, musi cały czas sam kontrolować sytuację i wyciągać właściwe wnioski z tego, co dzieje się dookoła – podkreśla Sylweriusz Kosiński. 

1200_góry_burza_shutterstock.jpg
Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach podczas burz? "Unikajmy cieków wodnych i stania pod drzewem"

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 21.05.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Polecane