Szef KPRM: trwają rozmowy na temat zmian w ustawie o wyborach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szef KPRM: trwają rozmowy na temat zmian w ustawie o wyborach
Szef KPRM Michał DworczykFoto: PR

– Chodzi o to, by nie dopuścić do chaosu prawnego w państwie i doprowadzić do tego, by wybory zostały przeprowadzone w terminie przewidzianym przez konstytucję, zgodnie z przepisami i wszelkimi standardami – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Posłuchaj

Michał Dworczyk: jeśli tylko będzie to możliwe, uchwała PKW zostanie opublikowana (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość radiowej Trójki odniósł się do braku publikacji uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach 10 maja.

– Premier nie publikuje, zleca publikację w Dzienniku Ustaw i uchwała PKW o wyborach 10 maja we właściwym momencie zostanie opublikowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taki akt powinien zostać opublikowany niezwłocznie, a w tego rodzaju sytuacji nie wolno uciekać od kontekstu – wyjaśnił minister.

sasin 1200 pap.jpg
"Mam nadzieję, że odbędą się 28 czerwca". Jacek Sasin o terminie wyborów prezydenckich

– Niezbędne są jeszcze inne czynności i analizy, które w tej chwili mają miejsce i tylko jeśli będzie to możliwe, uchwała PKW zostanie opublikowana – podkreślił Michał Dworczyk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kalendarz wyborczy w gestii marszałek Sejmu

Szefa KPRM pytano także, czy prawdą jest to, że nowi kandydaci w wyborach prezydenckich – którzy zostaną zgłoszeni po 10 maja – mają mieć pięć dni na zbiórkę podpisów niezbędnych do startu w wyborach, Michał Dworczyk powiedział, że nic o tym nie wie. Zaznaczył, że kalendarz wyborczy będzie ogłaszała marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wskazanie terminu wyborów i inne kwestie, będą jej decyzją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Trzaskowski skłamał". TVP reaguje na słowa prezydenta Warszawy i żąda przeprosin

Gość Trójki proszony został także, by odniósł się do zgłaszanych przez polityków opozycji postulatów, by kandydaci mieli zapisane w ustawie 10 do 14 dni na zebranie podpisów.

Budująca zgoda

Szef KPRM przyznał, że trwają rozmowy na temat ew. zmian w ustawie o wyborach. – Jesteśmy otwarci na dialog. Co do szczegółów tych rozmów, nie mam niestety wiedzy - dodał.

– To, że różne strony uznają 28 czerwca za dobry termin, jest budujące. To ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, by zachowana została ciągłość sprawowania urzędu prezydenta – podkreślił Michał Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 8.12

pg/ml

Polecane