Wiceminister rozwoju: żołnierze przebywający na kwarantannie też otrzymają pełne uposażenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prawo ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 zyskały osoby samozatrudnione. Toczyły się dyskusje w tym zakresie i zdecydowaliśmy o włączeniu ich do grona tych, których obejmuje możliwość takiego zwolnienia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Posłuchaj

Krzysztof Mazur o ułatwieniach i wsparciu, które wprowadza tarcza antykryzysowa 3.0 (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości, w Dzienniku Ustaw opublikowano już przepisy tarczy antykryzysowej 3.0. W życie wchodzi nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Tarcza 3.0 sprawia również, że funkcjonariusze służb mundurowych, którzy przebywają na kwarantannie, będą za ten czas otrzymywać 100 proc. uposażenia. Dotyczy to także żołnierzy, którzy wykonując obowiązki, narazili się na zakażenie i znajdują się w izolacji.

Gertruda Uścińska1200 kopia.jpg
Prezes ZUS: składek wpływa mniej, ale świadczenia są bezpieczne

– Od początku wybuchu epidemii koronawirusa wojsko jest aktywne i pomaga. To żołnierze uzupełnili patrole i wraz z policjantami pilnowali porządku na ulicach i sprawdzali m.in., czy przestrzegana jest kwarantanna. Jesteśmy za to wojskowym bardzo wdzięczni. Dlatego naturalne było to, żeby w ten sposób wesprzeć ich finansowo i podziękować – podkreślił Krzysztof Mazur.

Wsparcie dla samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 3.0 zakłada także wsparcie dla samozatrudnionych, których dużo większa liczba zyska prawo do zwolnienia ze składek ZUS. Zgodnie z ustawą, oprócz limitu 300 proc. średniego wynagrodzenia w wysokości 15 tys. 681 zł wprowadzone zostało też kryterium dochodowe. To oznacza, że jeśli przychód był wyższy niż wspomniana kwota, ale dochód niższy niż 7 tys. zł, to można ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS.

– Toczyły się dyskusje, czy osoby samozatrudnione również powinny być zwolnione z opłaty składek ZUS. W związku z tym zdecydowaliśmy o włączeniu ich do grona tych, których obejmuje możliwość takiego zwolnienia. Jeśli zaś chodzi o kwestię dochodu do 7 tys. zł, to zmienił się także pewien ważny zapis. W pierwotnej wersji dochody musiały być porównywane do tych z lutego 2020 r. Teraz w grę wchodzi pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacanych składek. Luty więc odpada, a brany pod uwagę może być marzec lub kolejne miesiące. To istotne z tego względu, że różne branże w różnym czasie odczuły negatywne skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznaczył wiceminister rozwoju.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
120 tysięcy firm ze wsparciem. Kancelaria premiera podsumowuje działanie tarczy antykryzysowej

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Krzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 16.46

bb/gs

Polecane