100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna
Leopold TyrmandFoto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.

Posłuchaj

Życie i twórczość Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna (Wieczór z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas rozmowy na temat Leopolda Tyrmanda nie mogliśmy nie poruszyć wątku "Złego" – jego najsłynniejszej powieści wydanej w 1955 roku na prośbę wydawnictwa Czytelnik.

 – Tyrmand uprawiał coś w rodzaju ekwilibrystyki, żeby przemycić do niej część tej Warszawy, która była bardzo dobrze znana. Udało mu się przemycić nawet dawne nazwy ulic. Nie zapominajmy, że powieść musiała przejść przez cenzora. "Zły" ma w sobie wiele elementów warszawskiej codzienności i tamtejszego folkloru. Elementy, które mogą wydawać się banalne, świetnie tam "zagrały" i sprawiły, że czytelnicy czuli się swojsko podczas lektury tej książki – mówił prof. Dariusz Pachocki, autor książki "Alfabet Tyrmanda".

W audycji mogliśmy wysłuchać także wypowiedzi Leopolda Tyrmanda z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Trójką w domu 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: prof. Dariusz Pachocki (autor książki "Alfabet Tyrmanda"), Marcel Woźniak (autor książki "Moja śmierć jest taka jak moje życie") 
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.05

Polecane