Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Odrestaurowane perełki przedwojennego kina w Ninatece

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Odrestaurowane perełki przedwojennego kina w Ninatece
Kazimierz Szubert jako Wicek i Maria Chmurkowska jako Felcia w jednej ze scen filmu "Dziewczyna szuka miłości" Romualda GantkowskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Ada to nie wypada", "Dwie Joasie", "Dziewczyna szuka miłości" – te i kilkanaście innych przebojów przedwojennego polskiego kina możemy od kilku dni oglądać na platformie Ninateka.pl w ramach cyklu "Filmy, które kochamy". Wszystkie z nich są dostępne nieodpłatnie i w najlepszej cyfrowej jakości obrazu.

Posłuchaj

Przedwojenne "Filmy, które kochamy" w Ninatece (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Filmy, które kochamy" to specjalny cykl Filmoteki Narodowej i Instytutu Audiowizualnego, uzupełniany dodatkowymi informacjami jak m.in. biogramy aktorów i reżyserów i ciekawostkami. Wszystkie te perełki dawnego polskiego kina można zobaczyć bezpłatnie i w najlepszej, cyfrowej jakości obrazu.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby pokazać wszystkie rekonstrukcje, które do tej pory przeprowadziliśmy. Jakość tego, co znaliśmy kiedyś, a ta, która jest obecnie dostępna na stronie, jest porażająco lepsze. Ogląda się to z dużo większą przyjemnością, kiedy widać nawet najdrobniejszy szczegół – opowiadał Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. – Ten cykl po raz pierwszy wychodzi poza ramy stołeczne, bo zazwyczaj pokazywaliśmy te filmy w naszym kinie Iluzjon. Teraz dzięki naszym platformom takim jak Ninateka, możemy pokazać je szerszej publiczności – dodał.

"

🌚 Spragnionych retrowrażeń zapraszamy na wyjątkowe przedwojenne produkcje po rekonstrukcji cyfrowej i 🗣 poznawanie wraz...

Opublikowany przez Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny Niedziela, 10 maja 2020

Różnorodność filmów prezentowanych w cyklu jest spora – znalazły się zarówno komedie i kryminały, jak i melodramaty czy dramaty historyczne. Jest jednak coś, a raczej ktoś, kto łączy wiele z nich. – Jadwiga Smosarska jest aktorką, z którą filmów pojawiło się najwięcej w naszym cyklu. To "Jadzia", "Dwie Joasie", "Księżna Łowicka". Smosarska to aktorka zupełnie wszechstronna. Mamy ją zarówno w komediach, jak i dramatach i, o dziwo, w jednych i drugich świetnie się sprawdzała – mówił filmograf w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Jadwiga Smosarska w filmie "Dwie Joasie" Mieczysława Krawicza (1935)  (foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe) Jadwiga Smosarska w filmie "Dwie Joasie" Mieczysława Krawicza (1935) (foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Na fanpage'u Filmoteki Narodowej i Instytutu Audiowizualnego na Facebooku co jakiś czas są publikowane wstępy do filmów w formie wideo, w których eksperci podpowiadają, na co warto zwrócić szczególną uwagę, oglądając dany film i opowiadają o kulisach jego produkcji.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Grzegorz Rogowski (filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 10.45

kr

Polecane