Turystów przybywa… a miejscowi boją się wyjść z domu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Turystów przybywa… a miejscowi boją się wyjść z domu
Międzyzdroje. Wypoczynek nad morzem Bałtyckim podczas pierwszego weekendu po częściowym zniesieniu obostrzeń obowiązujących w trakcie epidemii koronawirusaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Sektor usług turystycznych w Polsce ożył. Odkąd rząd w ramach II etapu odmrażania gospodarki, zezwolił na wznowienie działalności hoteli, pensjonatów i schronisk, zwiedzających jest z dnia na dzień coraz więcej. Turystyka krajowa, z powodu braku możliwości spędzenia wakacji za granicą, paradoksalnie może skorzystać na pandemii. Jest jednak druga strona medalu.

Posłuchaj

Polska turystyka odżywa, ale turyści nie stosują się do zaleceń (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Miejscowości turystyczne obawiają się powrotu turystów, którzy lekceważą obowiązujące nakazy. Po ostatnich wizytach turystów mieszkańcy Szczyrku boją się o własne zdrowie, co potęguje fakt, że województwo śląskie stało się największym ogniskiem zakażeń w Polsce – według aktualnych danych odnotowano tam już 4905 zakażeń, a 172 z nich zakończyły się śmiercią.

hotel pokój hotelowy drzwi koronawirus Montree studio 1200.jpg
Hotele i schroniska górskie otwarte. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

– To już drugi weekend, kiedy obserwujemy wzmożony ruch. Niestety nie wszyscy potraktowali poważnie obostrzenia, które jeszcze do tej pory istnieją. Turyści muszą stosować się do zaleceń – apeluje burmistrz miasta Antonii Byrdy. Na szlakach turystycznych nie musimy używać maseczek, ale w skupiskach, wszędzie tam gdzie dużo osób odpoczywa czy podziwia widoki, musimy pamiętać o odpowiedniej odległości lub zakładaniu maseczki – przypomina. Z burmistrzem zgadzają się mieszkańcy Szczyrku, a niektórzy z nich otwarcie przyznają, że z powodu nawału turystów boją się wyjść z domu.

Przed nami drugi weekend po odmrożeniu turystyki w Polsce (foto: www.szczyrk.pl) Przed nami drugi weekend po odmrożeniu turystyki w Polsce (foto: www.szczyrk.pl)

Oblężenie przez turystów przeżywają także Międzyzdroje w województwie zachodnio-pomorskim. Tam, na chwilę obecną odnotowano 491 zachorowań i 17 zgonów wskutek COVID-19. Wielu przyjezdnym nie przeszkodziło to łamaniu nakazu noszenia maseczek. – Maseczka to przede wszystkim bezpieczeństwo innych osób. Jeżeli chcemy wykazywać się empatią, powinniśmy je nosić – podkreśla burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Zarówno zwiedzający, jak i mieszkańcy miejscowości turystycznych niestosujący się do panujących zasad mogą spodziewać się mandatów, których wysokość może wynieść 500 zł. Patrole straży miejskiej w tym zakresie zapowiedziały już władze Sopotu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 6.38

kr

Polecane