Ekspert: w 2020 roku liczba turystów zagranicznych może spaść nawet o 80 proc.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: w 2020 roku liczba turystów zagranicznych może spaść nawet o 80 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: RossHelen/Shutterstock.com

– Prognozy Światowej Organizacji Turystyki mówią o dwóch scenariuszach. Ten pesymistyczny zakłada, że w samym 2020 roku liczba turystów międzynarodowych może spaść nawet o 80 procent – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Posłuchaj

Paula Kukołowicz o sytuacji w branży turystycznej (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa. W Polsce całkowity udział turystyki w tworzeniu krajowego PKB wyniósł w 2018 r. 4 proc., a łączne wydatki krajowych i zagranicznych turystów poniesione w Polsce wyniosły 62,2 mld zł - czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Branża turystyczna w Polsce. Obraz sprzed pandemii".

wynajem turystyka1200.jpg
Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Koronawirus ciosem, a cyfryzacja szansą dla branży turystycznej

– Korzystamy z danych GUS, który mierzy ruch turystyczny. Na ten moment wiemy, że w samym marcu spadł on w Polsce o 65 proc. w porównaniu do marca ubiegłego roku. Mamy też prognozy Światowej Organizacji Turystyki, która przedstawia dwa scenariusze. Ten pesymistyczny mówi, że w samym 2020 roku liczba turystów międzynarodowych może spaść nawet o 80 proc., natomiast w przypadku scenariusza pozytywnego mówimy o 60 procentach – powiedziała Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rozmówczyni Patrycjusza Wyżgi dodała, że "wszyscy głowią się, jak te straty zminimalizować". – Jest to możliwe m.in. poprzez otwieranie granic. W środę Komisja Europejska stworzyła zalecenia, które tłumaczą, jak to robić w sposób bezpieczny. W pierwszej kolejności chodzi o kraje, które mają podobną liczbę zachorowań i sytuację epidemiologiczną – powiedziała Paula Kukołowicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Paula Kukołowicz (Polski Instytut Ekonomiczny)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 16.45

koz/gs

Polecane