Poznań walczy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznań walczy!
Malta Festival w PoznaniuFoto: mat. promocyjne

"Inter arma silent musae" głosili starożytni wojownicy. Tym razem wróg jest trudny nie tylko do pokonania, ale także do zlokalizowania, a jednak łacińską sentencję odkładamy do lamusa. W TPK opowiadamy o tym, że ludzie kultury nie poddają się.

Posłuchaj

Paweł Szkotak i Michał Merczyński gośćmi Barbary Marcinik (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Przed tygodniem rozmawialiśmy o tym, że Sopot walczy, w tym tygodniu – Poznań.

Naszymi gośćmi byli: Paweł Szkotak, twórca plenerowego, alternatywnego Teatru Biuro Podróży, reżyser, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Michał Merczyński – dyrektor Malta Festiwal Poznań, prezes Fundacji Malta.

W jakiej sytuacji znaleźli się ludzie kultury, wiadomo. Mają bardzo poważne dylematy. Te – (nie tylko wśród artystów oczywiście) schodzą na dalszy plan. Przetrwać koszmar – to jest poza dyskusją. A jednak … walcząc z niespodziewanym zagrożeniem, nie poddają się i w bardzo trudnych warunkach opracowują Plan "B".

Paweł Szkotak w lutym zrealizował w Operze Bałtyckiej operę Cannoniego "Don Bucefalo". Po sześciu spektaklach Opera, podobnie, jak inne teatry została zamknięta. Co dalej? Co dalej z ogromnymi zespołami teatrów operowych? A, co z teatrami plenerowymi, grającymi na ulicach, w otwartych przestrzeniach?

Paweł Szkotak (foto: Wojciech Dorosz) Paweł Szkotak (foto: Wojciech Dorosz)

Michał Merczyński przygotowywał się do obchodów 30-lecia Festiwalu Malta. W planowanym terminie festiwal się nie odbędzie. Najłatwiej byłoby poczekać do przyszłego lata. Alternatywny program "kroczącego" festiwalu 2020 właśnie powstaje. Szczegóły będziemy z czasem poznawali, ale już o tym porozmawialiśmy, bo, od czegoś trzeba było zacząć.

My też walczymy. Teatry są zamknięte, ale to nie powód, by o nich zamilknąć.

Do usłyszenia. Bądźmy razem, pozostając w domach.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 0.06

Polecane