Powojenny "dziki zachód", czyli "Gwiazda szeryfa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powojenny "dziki zachód", czyli "Gwiazda szeryfa"
"Gwiazda szeryfa" Aleksandra BorowiecFoto: mat. promo

– Pamiętają Państwo film "Prawo i pięść" z Gustawem Holoubkiem w roli głównej, przepiękną piosenką "Nim wstaje świt" w wykonaniu Edmunda Fettinga z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy w czołówce? Wiele z tych klimatów znajdziemy w powieści "Gwiazda szeryfa" Aleksandry Borowiec – mówi Mariusz Cieślik.

Posłuchaj

Kto potrzebuje szeryfa w powojennej Polsce? (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w szeregach Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Wehrmacht, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze… makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostaje znalezione następne, identycznie okaleczone ciało.

Cały Olsztynek jest jak jedna beczka prochu, wystarczy iskra, by podpalić lont. Panika może wybuchnąć w każdej chwili. Trzeba jak najszybciej znaleźć winnego. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? Hitlerowcy? Ruscy? A może to dzieło szaleńca? Milicja rozpoczyna śledztwo, a raczej rozpoczyna je sam Malewski, który jako jedyny dąży do poznania prawdy.

Samotny szeryf rusza zatem na łowy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. Jego współpracownicy ukrywają przed nim więcej, niż mogłoby się wydawać. W mazurskich lasach na dobre zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało…

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 11.35

mat. prasowe/ml

Polecane