Rzecznik MZ o trzecim etapie znoszenia ograniczeń epidemicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzecznik MZ o trzecim etapie znoszenia ograniczeń epidemicznych
Wojciech AndrusiewiczFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Od poniedziałku 18 maja znowu będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i zakłady kosmetyczne. Częściowo zostaną otwarte usługi gastronomiczne. Kolejny etap łagodzenia obowiązujących regulacji ogłosił premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu.

Posłuchaj

Salony fryzjerskie i restauracje otwarte od 18 maja. Na jakich zasadach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

iii etap 663.jpg
Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co zmieni się od 18 maja

Usługi gastronomiczne i nowe zasady bezpieczeństwa

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim wyjaśniał, że w kawiarniach, barach i restauracjach będzie trzeba pamiętać o nowych zasadach bezpieczeństwa. – Będzie można korzystać ze wszystkich części lokalu – i tych na dworze i tych zamkniętych, oczywiście przy zachowaniu pewnych standardów sanitarnych. Odstępy pomiędzy spożywającymi posiłki muszą wynosić dwa metry. Na jedną osobę powinny przypadać cztery metry kwadratowe. Będzie obowiązywać dezynfekcja stolików i krzeseł oraz pełna obsługa kelnerska, więc nie możemy chodzić sobie po restauracji.

Wznowienie działalności salonów fryzjerskich

Jak od 18 maja będą wyglądać obowiązki fryzjerów? Jak możemy się domyślić, w tej profesji zachowanie dwumetrowego dystansu od klienta jest niewykonalne. – Fryzjerzy będą musieli nosić maseczki i rękawiczki oraz dezynfekować sprzęt po każdej usłudze. Klienci nie będą mogli oczekiwać u fryzjera czy u kosmetyczki w kolejce. Każdy klient powinien być umówiony na konkretną godzinę – wyliczał rzecznik.

Od 18 maja zostanie też zwiększony limit pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. W przypadku 50 miejsc siedzących i 100 stojących – jak informował szef rządu – będzie mogło w pojeździe przebywać około 45 pasażerów.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia)
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 16.45

kr

Polecane