Prof. K. Pyrć o terminie pojawienia się szczepionki na COVID-19: w najlepszym wypadku mówimy o wielu miesiącach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. K. Pyrć o terminie pojawienia się szczepionki na COVID-19: w najlepszym wypadku mówimy o wielu miesiącach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

– Mam nadzieję, że się mylę, ale moim zdaniem rok 2020 jest kompletnie nierealny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć zapytany o szanse na to, by szczepionka na COVID-19 pojawiła się na rynku jeszcze w tym roku.

Posłuchaj

Wirusolog o szczepionce na COVID-19 i wpływie temperatury na pandemię (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Już 90 szczepionek na COVID-19 jest w fazie testowej. Jak podkreśla prof. Krzysztof Pyrć, nie oznacza to jednak, że już wkrótce zostaną zaszczepieni pierwsi pacjenci. – W najlepszym wypadku mówimy o wielu miesiącach. Nie chodzi o to, że są procedury, które blokują wprowadzenie tej szczepionki, tylko o to, że to będzie szczepionka, którą będzie trzeba podać większości ludzi na świecie. Ta szczepionka musi być skuteczna i bezpieczna. W tym momencie nie da się sprawdzić niektórych rzeczy z pominięciem pewnych procedur i zaszczepić całego świata w nadziei, że jakoś to będzie. Źle przygotowane lekarstwo może zaszkodzić bardziej niż choroba – mówił wirusolog.

Koronawirus a temperatura i wilgotność

Wiosna i lato to czas, kiedy mnóstwo ludzi mimo obostrzeń, częściej wychodzi z domu. Zarówno oni, jak i nawet eksperci liczą na to, że wysokie temperatury i wilgotność towarzyszące porze letniej niszczą koronawirusa. Czy tak jest w rzeczywistości? – Wiemy, że wirus jest zależny od temperatury i wilgotności, ale obawiamy się, że jest za mało zależny od tych czynników. Na zakażenie wpływa to, jak łatwo jest się zetknąć z materiałem zakaźnym, ile wirus jest w stanie wytrzymać poza organizmem człowieka. Im krótszy czas, tym szansa jest mniejsza, a epidemia wygasa. Doświadczenie w krajach, gdzie klimat jest cieplejszy i temperatura wyższa, nie do końca pokazuje, że to może się wydarzyć – wyjaśnił rozmówca Patrycjusza Wyżgi.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: prof. Krzysztof Pyrć (wirusolog w Małopolskim Centrum Biotechnologii)
Data emisji: 12.05.2020
Godzina emisji: 15.15

kr

Polecane