Jakie mogą być skutki konfliktu Niemiec z Komisją Europejską?
– Tak naprawdę, wszystkie komentarze wskazują, że jedynym powodem, że KE zareagowała tak szybko, jest to, że werdykt niemieckiego TK świadczy o racjach, jeśli chodzi o spór Polski z TSUE. Po prostu, niemiecki Trybunał jasno wyłożył argumenty, które Polska mocno ogłasza – mówi Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: shutterstock.com/artjazz
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oświadczył, że jego wyroki są wiążące dla sądów krajowych państw Unii Europejskiej. W komunikacie, wydanym w związku z wyrokiem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja, Trybunał Sprawiedliwości oświadczył, że jego wyrok, "wydany w postępowaniu w przedmiocie wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu zawisłego przed nim sporu. W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa Unii, jedynie Trybunał Sprawiedliwości, powołany w tym celu przez państwa członkowskie, jest właściwy, by stwierdzić niezgodność aktu instytucji Unii z prawem Unii.
Rozbieżność opinii co do ważności owych aktów pomiędzy sądami państw członkowskich mogłaby bowiem podważyć jedność unijnego porządku prawnego, z uszczerbkiem dla pewności prawa". Autorzy oświadczenia dodali, że "sądy krajowe są zobowiązane do zapewnienia pełnej skuteczności postanowień prawa Unii. Jedynie w ten sposób może zostać zagwarantowana równość państw członkowskich w ramach utworzonej przez nie Unii".
5 maja niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Europejski Bank Centralny EBC naruszył niemiecką konstytucję, skupując obligacje państwowe. Werdykt ten był sprzeczny z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z listopada zeszłego roku, zezwalającym na zakup obligacji. Odczytując uzasadnienie wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle powiedział, że decyzje organów Unii Europejskiej były w tym wypadku sprzeczne z prawem i nie mają one w Niemczech mocy prawnej.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Jarosław Guzy (dział zagraniczny Polskiej Agencji Prasowej)
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 17.23
IAR/ml