Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?
Emerytury rolnicze będą w marcu zwaloryzowane o system kwotowy podobny do tego w ZUS.Foto: shutterstock.com/DedovStock

Najprawdopodobniej czeka nas największa susza od 50 lat. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z opadami deszczu, a synoptycy zapowiadają kolejne deszczowe dni, jednak to nie może okazać się wystarczające.  

Posłuchaj

Rolnicy potrzebują więcej systemów małej retencji (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

W rolnictwie potrzebne są rozwiązania systemowe, takie jak np. mała retencja, czyli sposoby na gromadzenie wody w okolicy, by wykorzystywać ją, kiedy będzie potrzebna. Tak jak jest potrzebna teraz.

– Jest bardzo sucho. Wodę bierzemy z wodociągów, ale mamy też swoją studnię głębinową. Wszystkie osoby potrzebujące większej ilości wody, np. do uprawy papryki czy bakłażanów, mają swoje studnie. Do tej pory nie brakowało wody, ale jak będzie dalej? – zastanawia się Pani Henryka, mieszkająca na Mazowszu, gdzie intensywnie prowadzone są hodowle warzyw pod foliami. – Szykuje się susza, tym bardziej że zima była bezśnieżna. A nie wszyscy rolnicy mają nawadnianie – dodaje Pani Edyta, sadowniczka z Mazowsza.

– O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów  – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski  (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński) – O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński)

100 mln euro na małą retencję

To kwota, którą otrzymaliśmy z funduszy unijnych. Jak przypomina minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, właściciel gospodarstwa nieposiadający systemów małej retencji może ubiegać o dofinansowanie inwestycji wynoszące do 100 tys. złotych – Rolnik może wykopać zbiornik na wodę, jeżeli pozwala na to ukształtowanie terenu w jego gospodarstwie. Małe zbiorniki do tysiąca metrów kwadratowych i trzech metrów głębokości, nie wymagają zezwolenia. Jeżeli rolnik dysponuje instalacją nawodnieniową, może ją rozbudować. Spółki wodne mogą otrzymywać do pół miliona złotych w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Można również zacząć budować zastawki, czyli proste konstrukcje, które zatrzymają wodę w rowie czy w studzience melioracyjnej – wyjaśnia.

Więcej informacji na temat programów wspomagających małą retencję można znaleźć na stronie internetowej 
Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiegoIzabela Woźniak
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 7.24

kr

Polecane