Waldemar Kraska o testach na COVID-19 dla górników. "Przebadanych zostało prawie 10 tys."

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Waldemar Kraska o testach na COVID-19 dla górników. "Przebadanych zostało prawie 10 tys."
Punkt pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa przy kopalni Murcki-Staszic w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Według porannych informacji w kraju mieliśmy 210 nowych zakażeń, z czego 142 to przypadki ze Śląska. Głównie dotyczy to górników – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister Kraska w poniedziałek 11 kwietnia odwiedził Katowice w związku z sytuacją epidemiczną na Śląsku.

Posłuchaj

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o koronawirusie wśród górników (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Wizyta wiceministra zdrowia była związana także z przeprowadzaniem testów na koronawirusa wśród górników – Przebadanych zostało prawie 10 tys., górników. Praca w kopalniach jest dość specyficzna. Tam jest bliska odległość między jedną osobą a drugą, więc trudno jest zachować reżim sanitarny. Dlatego chcemy przebadać wszystkich górników. Ci z wynikiem dodatnim niestety muszą pójść do izolacji, a ci z ujemnym mogą dalej pracować. To bardzo ważne dla regionu i dla Polski, by przemysł węglowy funkcjonował. Górnicy zostali przebadani w kopalniach Bobrek, Sośnica i Jankowice. Następne kopalnie czekają w kolejce – zapowiedział Waldemar Kraska.

śląsk korona 663.jpg
"Sytuacja jest już pod kontrolą". Wiceminister zdrowia o sytuacji epidemiologicznej na Śląsku

"Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem"

Rozmówca Marcina Pośpiecha podkreślił, że pomimo tendencji spadkowej w liczbie zakażonych, musimy nadal przestrzegać zasad dystansu społecznego i nosić maseczki. Jeżeli nie będziemy stosować się do tych zaleceń, może nastąpić nawrót epidemii. – Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem, żyć obok tego wirusa. To na pewno będzie wymagało czasu, więc ta maseczka na twarzy i zachowanie odległości będą dość długo wymagane. Jeżeli nie będziemy się do tego stosować, niestety nastąpi nawrót epidemii. Wtedy cały nasz trud i wysiłek może pójść na marne – mówił wiceminister.

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 15.15

IAR/kr

Polecane