Przeklęte tematy Houellebecqa. "Mapa i terytorium" na Scenie Teatralnej Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przeklęte tematy Houellebecqa. "Mapa i terytorium" na Scenie Teatralnej Trójki
Karolina Gruszka i Andrzej Chyra w trakcie nagrywania słuchowiskaFoto: fot. PR/W. Kusiński

Adaptacja "Mapy i terytorium" w reżyserii Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej – jednej z najsłynniejszych powieści ekscentrycznego Francuza – to kolejny przykład nie częstej prezentacji na Scenie Teatralnej Trójki słuchowisk realizowanych na podstawie literatury obcej.

Agnieszka Lipiec – Wróblewska jest nade wszystko reżyser spektakli telewizyjnych (laureatka m.in. Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2017 za "Posprzątane") oraz w teatrze żywego planu. Po studiach na PWST w Warszawie (Wiedza o Teatrze, Reżyseria) asystowała Mariuszowi Trelińskiemu oraz Jerzemu Grzegorzewskiemu w Teatrze Studio w Warszawie. Doświadczenia, które zdobyła w tych teatrach, sprawiły, że w Teatrze Polskiego Radia stworzyła, co prawda niewiele, ale ciekawych, o odrębnym charakterze słuchowisk. "Mapa i terytorium" stanowi znak rozpoznawczy jej teatralno – radiowego myślenia. Ekipa aktorska, którą udało jej się zgromadzić w studiu TPR, świadczy o pozycji Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej w polskim w teatrze, a wybór powieści Houellebecqa – o jej odwadze. A, jak poradziła sobie, adaptując prawie 400-stronicową powieść i, zamykając ją w trójkowym formacie czasowym (45’), mamy szansę ponownie ocenić.

Polecam, Barbara Marcinik.

Powtórka "Mapy i terytorium" w poniedziałek 11 maja, o godz. 22.05.

***

Poniżej, tekst ze strony Sceny Teatralnej Trójki, towarzyszący premierze w 2012 roku.

***

Autor:
Michel Houellebecq

Adaptator i reżyser:
Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:

Andrzej Chyra (Jed Martin), Marek Kalita (Michele Houellebecq), Magdalena Cielecka (Dziennikarka), Karolina Gruszka (Olga), Władysław Kowalski (Ojciec), Adam Ferency (Franz Teller), Krzysztof Banaszyk (Głos w reklamie)

"Mapa i terytorium" to wydana w ubiegłym roku w Polsce ostatnia powieść Michela Houellebecqa, francuskiego pisarza, autora m.in. "Cząstek elementarnych", "Platformy". Zarówno te powieści, jak i ostatnia, "Mapa i terytorium" (w 2010 roku otrzymał za nią prestiżową francuską literacką Nagrodę Goncourtów), odbiły się szerokim echem w świecie literackim, a Houellebecq dzięki nim zyskał równie wielu admiratorów, co wrogów.

Jed Matrin (w tej roli znakomity Andrzej Chyra), francuski malarz i artysta, który w swojej sztuce zajmuje się, nazwijmy to, wytworami późnej doby kapitalizmu, organizuje wystawę, do której tekst katalogowy ma napisać nie kto inny, jak… "Michel Houellebecq – znany pisarz" (Marek Kalita), bohater powieści. Michel Houellebecq, żyjący tu i teraz pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować. Ten motyw podwójnej obecności autora, zapisany w powieści, posłużył Agnieszce Lipiec-Wróblewskiej do skonstruowania ciekawego scenariusza, gdzie świat literatury przenika do rzeczywistości i odwrotnie.

Radiowa adaptacja, choć ograniczona do 45 antenowych minut, znakomicie oddaje klimat książki i "przeklęte" Houellebecqowskie tematy. Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica, do kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. I niech choćby była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało.

Polecane