Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

– Nie ma to jak na działce. Ptaki śpiewają, spokój, cisza. Można sobie trochę na trawie posiedzieć – wyliczają zalety działek ich miłośniczki. 

Posłuchaj

Uroki ogródka działkowego. Co sprawia, że tak wielu z nas chciałoby go mieć? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

ogród warzywny balkon rośliny ogrodnictwo 1200.jpg
Ogródek warzywny na balkonie – dlaczego warto go mieć?

Od ponad półtora miesiąca większość z nas pracuje w domach. Nie wiadomo, kiedy będzie można się wybrać na urlop. Sytuacja sprawia, że wiele osób myśli o kupnie działki – najlepiej w mieście lub jego pobliżu. – Niewątpliwie w ostatnim czasie jest wzmożone zainteresowanie działkami, choć nie należy tego łączyć tylko i wyłącznie z koronawirusem, bo od kilku lat obserwujemy tę tendencję. Jednak od kiedy wprowadzone obostrzenia dotknęły praktycznie wszystkich do ogrodów działkowych rozdzwoniły się telefony z zapytaniami o wolne działki – przyznaje Bartłomiej Piech, radca prawny Polskiego Związku Działkowców. 


Shutterstock/Mikael Broms Shutterstock/Mikael Broms

– Ostatnio bardzo wzrosło zainteresowanie Polaków działkami rekreacyjnymi – przyznaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. – Jest to związane z jednej strony z tym, że jeszcze przed chwilą nie mogliśmy wychodzić z domu, teraz możemy, jest wiosna i wiele osób pomyślało, że działka może być dobrym sposobem na wypoczynek. Z drugiej strony wciąż jeszcze panuje epidemia, część osób może obawiać się wyjazdów do pensjonatów czy hoteli. Posiadając własną działkę, można wypoczywać na świeżym powietrzu, a jednocześnie ograniczyć kontakty z innymi ludźmi. Można też wypoczywać częściej. Jeżeli działka znajduje się w miarę blisko miejsca zamieszkania, można tam spędzać czas co weekend – ocenia rozmówca Tomasza Jeleńskiego.


W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.), PAP/Adam Ziemienowicz W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.), PAP/Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 8.05.2020
Godzina emisji: 7.24

gs

Polecane