Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Home office. Jak efektywnie pracować z domu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.

Posłuchaj

Skuteczna i przyjemna praca zdalna (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Niemal połowa z 1378 ankietowanych osób przyznała, że w wyniku pandemii koronawirusa zmuszona jest pracować poza siedzibą firmy. W tej grupie – jak czytamy – jedna piąta respondentów deklaruje, że jest to dla nich nowy tryb pracy, z kolei 14 proc. przyznaje, że już wcześniej zdarzało im się pracować w ten sposób. 

Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracę w czasie izolacji. Nie każdy potrafi jednak zdyscyplinować się na tyle, by jego praca zdalna była równie wydajna, co ta wykonywana z biura. Jak sobie z tym poradzić? – Istnieje metoda "Pomodoro", która polega na dzieleniu zadań na krótsze odcinki, na przykład: 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Stosując ją należy się tego obowiązkowo trzymać. Kluczem jest dyscyplina. Ustalmy sami ze sobą, że poświęcamy dziesięć minut każdego dnia na ćwiczenie koncentracji i wyciszenie. Powinno się to stać naszym codziennym rytuałem – mówi Magdalena Mazurkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Za niedogodność pracy w domu część respondentów uznało fakt dzielenia "zastępczego biura" z pozostałymi domownikami. Sześciu na dziesięciu uczestników badania wskazało, że ma możliwość "odizolowania się od nich na czas zdalnych spotkań i konferencji", natomiast 3/4 powiedziało, że ma do swojej dyspozycji funkcjonalną przestrzeń do wygodnej pracy przy komputerze tj. siedzisko lub kanapę.

– Usiądźmy całą rodziną i zastanówmy się, jak będzie wyglądał nasz kolejny dzień. Uwzględnijmy, czy poszczególni członkowie mają takie godziny, w czasie których muszą coś zrobić. Wyznaczmy też swoje terytoria. Przykładowo: ten stół służy do nauki dla dzieci, tu jest miejsce pracy rodzica – wylicza psycholog Aleksandra Piotrowska.

Znaczna część ankietowanych deklaruje również posiadanie koniecznych narzędzi pracy. Aż 84 proc. respondentów potwierdza, że ma do dyspozycji własny komputer, a 60 proc., że może pracować na służbowym sprzęcie. Blisko trzy czwarte badanych zapewnia, że jest na nim zainstalowane niezbędne oprogramowanie, a większość osób biorących udział w ankiecie (81 proc.) pracuje z wykorzystaniem szybkiego i stałego łącza internetowego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 05.05.2020
Godzina emisji: 7.23

IAR/ml/kr

Polecane