Niemiecki spór o obronność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niemiecki spór o obronność
BundestagFoto: riceM/Shutterstock.com

– Spotkałam się z opinią, że to podejście części SPD jest o tyle naiwne, że ani Chiny, ani Rosja, nie poczyniły żadnych kroków, by pozbyć się broni nuklearnej, więc dlaczego Niemcy mieliby ryzykować swoje bezpieczeństwo i współpracę z USA? – mówi Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. polityki niemieckiej.

Posłuchaj

Czy Niemcy pozbędą się broni nuklearnej ze swojego terytorium? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

W Niemczech członkowie partii Zielonych domagają się wycofania amerykańskiej broni atomowej z tego kraju. Mają w tym wsparcie większości posłów współrządzącej obecnie SPD. Za utrzymaniem amerykańskiego atomowego parasola nad Niemcami opowiada się chadecja. Agnieszka Brugger, która w partii Zielonych jest ekspertem do spraw obronności, w dzisiejszym "Tageszeitung" stwierdziła, że czynny udział niemieckich pilotów w ćwiczeniach z bronią jądrową oznacza, że Niemcy wspierają rozwój broni nuklearnej.

– Sami socjaldemokraci są podzieleni w kwestii broni jądrowej. Jest część, która zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo Niemiec i Europy, zależy od dobrej współpracy z USA w ramach NATO. Jestem pewna, że to pragmatyczne podejście do zapewnienia bezpieczeństwa państwa zwycięży i te głosy nawołujące do pozbycia się głowic, będzie w mniejszości – wyjaśnia Olga Doleśniak-Harczuk.

Wycofania amerykańskich rakiet jądrowych z Niemiec zażądał kilka dni temu szef klubu SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich. Rzecznik prasowy rządu Steffen Seibert zapewnił z kolei, że Niemcy opowiadają się za dalszą obecnością amerykańskiej broni atomowej w Niemczech. "Niektóre państwa nadal stosują broń nuklearną jako sposób obrony. Tak długo jak to obowiązuje, również my jesteśmy przekonani o potrzebie utrzymania parasolu nuklearnego, jako broni odstraszającej " – powiedział w Berlinie Seibert. Media twierdzą, że amerykańska broń nuklearna jest składowana w dawnej bazie USA Buechel w Nadrenii-Palatynacie. Najprawdopodobniej znajduje się tam około dwudziestu amerykańskich bomb atomowych. Informacji tych nie potwierdza ani Bundeswera, ani siły amerykańskie.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski 
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo" i dziennika "Gazeta Polska Codziennie", ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 4.05.2020
Godzina emisji: 17.23

IAR/ml

Polecane