Firmy transportowe chcą zakazów dla rowerzystów. Chodzi o manewr wyprzedzania z prawej strony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Firmy transportowe chcą zakazów dla rowerzystów. Chodzi o manewr wyprzedzania z prawej strony
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bilanol

Firmy transportowe tracą cierpliwość do rowerzystów i domagają się konkretnych zmian w prawie, by zdyscyplinować poruszających się jednośladami. Domagają się oni m.in. wprowadzenia zakazów wjazdu przed bezpośrednio nadjeżdżający pojazd, jazdy po chodniku czy wyprzedzania z prawej strony. 

Posłuchaj

Spór kierowców samochodów i rowerzystów. Czy prawa tych drugich zostaną ograniczone? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Ten ostatni manewr jest szczególnie niebezpieczny przy wjeździe na skrzyżowanie, kiedy jadący prawym pasem kierowca samochodu chce skręcić właśnie w prawo. – Ten przepis został wprowadzony ze względu na pasy rowerowe. Od prawie 10 lat jest możliwość wyznaczania jednokierunkowych pasów rowerowych na jezdni. Gdyby wyprzedzanie przez rowerzystów z prawej strony zostałoby zakazane, w większości miast legalne korzystanie z tych pasów nie byłoby możliwe w sytuacji, gdy obok miałby miejsce np. powolny ruch samochodów. To nie jest dobre rozwiązanie, rowerzyści po prostu by to ignorowali – argumentuje Karol Mocniak ze stowarzyszenia "Miasto Dla Rowerów". – Bardzo dużo mówi się o ograniczaniu praw kierowców, a rowerzyści pozostają bezkarni – narzekają kierowcy.

Zasada szczególnej ostrożności dla wszystkich

– Wszystkich obowiązuje zasada ostrożności, a w niektórych sytuacjach szczególnej ostrożności. O ile rowerzyści mają pewne przywileje, to nikt nie wyłączył obowiązku zachowania zdrowego rozsądku. Możliwość wyprzedzania z prawej strony istnieje, ale można to zrobić tylko pod warunkiem, że ten manewr będzie bezpieczny – podsumowuje insp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Od początku tego roku do dnia 3 maja policja odnotowała mniej wypadków śmiertelnych wśród kierowców i pieszych niż w tym samym czasie w roku 2019, ale wśród rowerzystów ofiar było więcej.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Michał Pośpiech
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 05.05.2020
Godzina emisji: 6.42

kr

Polecane