Łukasz Szumowski: czeka nas polityczny kryzys, jeżeli Senat odrzuci ustawę o wyborach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łukasz Szumowski: czeka nas polityczny kryzys, jeżeli Senat odrzuci ustawę o wyborach
Łukasz SzumowskiFoto: PR

– Mam nadzieję, że ustawa o wyborach nie zostanie odrzucona przez Senat. Mógłby nastąpić całkowity kryzys polityczny. W czasach epidemii takie sytuacje są trudne do wyobrażenia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Posłuchaj

Łukasz Szumowski o sytuacji epidemiologicznej i wyborach (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

1200_Senat_TT.jpg
Senat pracuje nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Opozycja chce odrzucenia

Senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zajęły się uchwaloną 6 kwietnia z inicjatywy PiS ustawą w zeszły wtorek. Ustawa zakłada, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich odbędzie się wyłącznie drogą korespondencyjną.

Nowe przepisy dają też marszałkowi Sejmu możliwość przesunięcia terminu wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Łukasza Szumowskiego odrzucenie ustawy przez Senat może wywołać w kraju polityczny kryzys. Minister powtórzył też, że jego zdaniem wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Podtrzymał też swoją rekomendację mówiącą o tym, że w przypadku, gdyby wybory korespondencyjne nie mogły się odbyć, to kadencja prezydenta powinna być przedłużona o dwa lata. – Tradycyjne wybory nie powinny odbywać się w obecnej sytuacji epidemicznej i wtedy rozwiązaniem, które jest bezpiecznym rozwiązaniem, jest w przesunięcie wyborów i wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata – powiedział.

 Uważam, że on jest naprawdę najrozsądniejszy w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak ma wyglądać epidemia – dodał.

Koronawirus Polska 1200 PAP.jpg
W Polsce wyzdrowiało ponad 3,9 tys. osób. 318 nowych zakażeń, 15 zgonów

"Wzrost zachorowań spowolnił"

Minister zdrowia zapewniał, że "na razie mamy stabilną liczbę chorych dobowo". – Wydaje się, że ten wzrost spowolnił. Zobaczymy jednak, co będzie po majówce – powiedział.

– Mamy niestety trochę skupisk zachorowań. Reszta pacjentów jest z rozproszonych grup, ale ta transmisja pozioma jest znacznie mniejsza, niż była kilka tygodni temu – wskazywał.

Łukasz Szumowski zwracał uwagę na to, że mieliśmy do czynienia z ostrym szczytem zachorowań w Hiszpanii czy we Włoszech. – We wszystkich modelach, im szybszy jest szczyt, tym jest więcej chorych. Im bardziej jest ta krzywa wypłaszczona, tym później szczyt nastąpi, ale zachorowań jest znacznie mniej – tłumaczył.

Gość radiowej Trójki odniósł się również m.in. do procesu odmrażania polskiej gospodarki. – Spotkaliśmy się z przedstawicielami galerii handlowych i przedstawili oni przekonujące rozwiązania. W galeriach nie będzie wciąż wielu elementów, które je odróżniają od dużych sklepów – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 4.05.2020
Godzina emisji: 8.13

kstar/ml

Polecane