Otwarcie przedszkoli i żłobków już 6 maja. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otwarcie przedszkoli i żłobków już 6 maja. Jak to będzie wyglądać w praktyce?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ekaterina Dvoryaninova

Zgodnie z zapowiedzią rządu 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Czy i jak zostanie tam zapewnione bezpieczeństwo, zarówno dzieciom, jak i opiekunom? Na pytania, które z pewnością nurtują wielu rodziców, odpowiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha.

Posłuchaj

Wznowienie działalności przedszkoli i żłobków. Co się zmieni? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy wznowienie działalności żłobków i przedszkoli od dnia 6 maja jest obowiązkowe?

Zgodnie z nowymi decyzjami dajemy organom prowadzącym żłobki i przedszkola możliwość otwierania tych placówek. Oznacza to, że organ prowadzący będzie indywidualnie podejmował decyzję, czy będzie w stanie spełnić wytyczne. Obowiązkiem dyrektora placówki jest sprawdzenie, ilu rodziców byłoby chętnych, by przyprowadzić swoje dzieci. Jako rodzice oczekujemy na kontakt ze strony przedszkola czy żłobka. Jeżeli dyrektor wie, jaki procent dzieci będzie korzystał z usług placówki, jest w stanie określić, w jakim stopniu jest w stanie spełnić te wszystkie wymogi.

W jakiej sytuacji rodzic powinien zrezygnować z wysłania dziecka do żłobka czy przedszkola?

Zanim rodzic przyprowadzi dziecko do żłobka, ma obowiązek sprawdzić, czy jest ono zdrowe. Personel nie będzie badał dzieci. To rodzic najlepiej wie, czy dziecko ma objawy chorobowe. Jeżeli takie występują, rodzic nie może przyprowadzić dziecka do żłobka.

Czy rodzic będzie mógł wejść do placówki?

Na terenie żłobka osoby dorosłe są zobowiązane do dezynfekcji rąk i obowiązkiem placówki jest taką możliwość zapewnić. Dzieci nie należy obejmować obowiązkiem mycia rąk płynami dezynfekującymi, a jedynie wodą z mydłem.

Czy dzieci dotyczy wymóg zachowania co najmniej 2-metrowego dystansu?

Opiekunowie nie są w stanie zagwarantować tego, że dzieci nie będą miały ze sobą kontaktu. Dzieci przebywają w swoim otoczeniu z tymi samymi opiekunami, z tymi samymi dziećmi. Nie ma tu ryzyka przenoszenia na duże grupy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w żłobku czy przedszkolu nie ma możliwości zachowania 2-metrowego dystansu fizycznego pomiędzy dziećmi. Chodzi o ograniczenie kontaktu z osobami z zewnątrz, więc nie wolno wpuszczać żadnych osób trzecich. Dzieci nie mogą wychodzić na spacery czy wycieczki. Jeżeli placówka dysponuje placem zabaw, dzieci mogą z niego korzystać, gdy jest możliwość dezynfekcji sprzętu.

Z tego, co wiadomo na temat koronawirusa, dzieci przechodzą chorobę bardzo łagodnie lub bezobjawowo. Jak zapobiec zakażeniu dorosłych pracowników placówki?

Zgodnie z naszymi wytycznymi, w tym czasie nie należy kierować do pracy osób po 60. roku życia. Co do pozostałego personelu, wystarczy zachowanie zwykłych standardów dotyczących higieny, czyli częsta dezynfekcja rąk oraz zachowanie odległości. W czasie zajęć opiekunowie nie muszą nosić maseczek.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Gość: Barbara Socha (podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 17.22

kr

Polecane