Tylko tu i teraz. Trening uważności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tylko tu i teraz. Trening uważności
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mavo

W czasach, kiedy martwimy się o swoje życie i zdrowie, a często także ubolewamy nad przeszłością, przyda się rozwijanie umiejętności, która uspokoi nasz umysł. Chodzi o trening uważności, czyli o mindfullness. 

Posłuchaj

Czym tak naprawdę jest uważność? Kilka słów o treningu mindfullness (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

"Usiądź w wygodnej pozycji na krześle, na poduszce lub na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, jeśli wolisz" – tak zaczyna się pierwsza sesja darmowego treningu uważności, który można znaleźć na stronie Collective Narcissim.

– Tak naprawdę uważność ma wiele różnych definicji. Jest to rodzaj uwagi kierowany na chwilę obecną. Jest to uwaga nieoceniająca, pełna otwartości i ciekawości. To też relacja z tym, co jest wewnątrz nas: myśli, emocji, odczuć w ciele i tego, co dzieje się na zewnątrz – wyjaśnia autorka sesji, Magdalenę Mazurkiewicz z Prejudice Lab na Uniwersytecie SWPS.

Jak wynika z badań, mindfullness pozwala także oswoić tak trudne dla każdego emocje jak, lęk przed śmiercią. – Jednym z naszych pierwszych badań zapytaliśmy, czy lęki, które ludzie przeżywają na co dzień, a zwłaszcza lęk przed śmiercią, wiąże się z tym, w jakim stopniu są uważni wobec swoich doświadczeń. Okazało się, że te osoby, które są bardziej uważne, przeżywają mniej lęku – mówi prof. Agnieszka Golec-Zawala.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Piotr Baron
Autorka materiału reporterskiegoGabriela Darmetko
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 13.34

kr

Polecane