Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Czy Micheil Saakaszwili powróci na Ukrainę jako wicepremier?
2020-04-29, 17:04 | aktualizacja 2020-04-30, 21:04
52-letni Micheil Saakaszwili, były szef administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył w minionym tygodniu, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ofertę objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.
Posłuchaj
Źródła portalu Dzerkało Tyżnia twierdzą, że kandydaturę Saakaszwilego zaproponował Zełenskiemu szef biura prezydenta Andrij Jermak, który od dawna zna się z byłym gruzińskim przywódcą.
– Ta propozycja jest pierwszym krokiem do prawdziwego powrotu twardej polityki na Ukrainie. W piątek 24 kwietnia Saakaszwili został przedstawiony parlamentarzystom rządzącego Sługi Narodu i okazało się, że oni niechętnie widzą go na tym stanowisku wicepremiera do spaw reform i w ekipie rządzącej. Nie ma większości wymaganej w parlamencie, żeby go na to stanowisko powołać – komentuje Michał Potocki, dziennikarz "Gazety Prawnej" i autor książek o Ukrainie.
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest jednak przekonany, że w ukraińskim parlamencie znajdą się głosy za jego kandydaturą na urząd wicepremiera. "Uważam, że głosy się zbiorą. Jestem bardzo optymistycznie nastawiony. Po prostu nie było mobilizacji we frakcji (Sługa Narodu) (...)" – powiedział Saakaszwili w niedzielę 26 kwietnia w telewizji Ukraina 24.
Przed nominacją Saakaszwilego ostrzega Ukrainę Tbilisi. Premier Gruzji Giorgi Gacharia oświadczył, że mianowanie Saakaszwilego wicepremierem Ukrainy byłoby "kategorycznie niedopuszczalne" i zapowiedział możliwość wezwania gruzińskiego ambasadora w Kijowie na konsultacje. Arachamija, komentując gruzińskie stanowisko, ocenił, że żaden kraj nie może wywierać na Ukrainę nacisków w sprawie tego, kogo ma wybierać do swojego rządu.
Komentatorzy zwracają uwagę na konflikt między Saakaszwilim i szefem MSW Arsenem Awakowem, określanym przez niektórych jako jedna z najbardziej wpływowych osób w ukraińskiej polityce. W 2015 roku na posiedzeniu narodowej rady ds. reform doszło między nimi do kłótni, podczas której Awakow krzyknął pod adresem Saakaszwilego: "Wynoś się z mojego kraju!" i rzucił w niego szklanką z wodą. Saakaszwili pytany przez dziennikarzy o możliwą współpracę z Awakowem w rządzie, odparł, że "to nie czas na konflikty".
– Wszystko wskazuje na to, że Saakaszwili nie wejdzie do rządu. Prawdopodobnie zostanie doradcą Zełeńskiego, o ile prezydentowi Ukrainy uda się przełamać opór we własnej partii – ocenia gość Michała Żakowskiego.
Te wydarzenia zbiegają się z podjęciem przez Ukrainę historycznej reformy rolnej – Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o rynku ziemi. Wcześniej odpowiednie prawo przyjął ukraiński parlament. Pozwoli ono na obrót ziemią rolną, co do tej pory było na Ukrainie niemożliwe.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Michał Potocki (dziennikarz działu zagranicznego miesięcznika "Gazety Prawnej", autor książek o Ukrainie)
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 17.23
IAR/kr