Jak w amerykańskich filmach – czy szykuje się wielki powrót kin samochodowych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak w amerykańskich filmach – czy szykuje się wielki powrót kin samochodowych?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

– Nasz polski odbiorca będzie czuł się jak wymarzony odbiorca amerykański. Każdy z nas widział co najmniej kilkanaście filmów, w których ludzie oglądają filmy w ten sposób – mówi filmoznawczyni Kaja Klimek. Mowa o kinie samochodowym, które niedługo może zastąpić nam ciemną salę "tradycyjnych" kin.

Posłuchaj

Kina drive-in– pole do popisu dla właścicieli kin i pomysł na biznes (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Na pomysł, by połączyć kino z parkingiem, wpadł Amerykanin Richard Hollingshead, a pierwszy seans odbył się w stanie New Jersey w 1933 roku. W Polsce pierwsze kino samochodowe pojawiło się ze sporym opóźnieniem, bo w 1994 roku na warszawskim osiedlu Żerań. Czy, wobec zakazu działalności kin spowodowanego pandemią, szykuje się wielki powrót tej formy rozrywki? Nad tym pomysłem zastanawia się już Poznań, Szczecin i Wrocław, a o otworzeniu swojego kina samochodowego zdecydowała już Piła. 

Kino drive-in. Jak wjechać na seans?

Najciekawsza kwestia dotyczy dźwięku, bo odbieramy go z głośników samochodowych. Podjeżdżamy samochodem, na miejscu wita nas ktoś, kto wręcza nam bilecik i informuje o częstotliwości, na której będzie nadawany sygnał. Parkujemy na wyznaczonym miejscu, następnie ustawiamy w swoim samochodzie częstotliwość, który pozwala nam na odbiór sygnału filmowego – wyjaśnia Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.

Pierwszy seans w kinie samochodowym w Pile, która jako pierwsza zapowiedziała jego powstanie, zapowiadany jest na połowę maja.
 
***

Audycja: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
ProwadzącyKuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiegoJustyna Godz
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 17.37

kr

Polecane