Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?
Dezynfekcja miasta - zdj. ilustracyjneFoto: Krysja/ Shutterstock

Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?

Posłuchaj

Dezynfekcja miast. Czy warto? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2 – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

Jak podał w poniedziałek magistrat, próbki do badań pobierali strażnicy miejscy z miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wymazy pochodziły z powierzchni np. z bankomatów i biletomatów na przystankach autobusowych, m.in. przy pl. Wszystkich Świętych, rondzie Mogilskim, Teatrze Bagatela, Nowym Kleparzu, pętli Mały Płaszów, przy galeriach handlowych.

– Taki pakiet składał się z probówek i wymazówek. Strażnik miejski brał wymazówkę, pobierał materiał, następnie próbka trafiała do medium transportowego. Potem pakiety trafiały do nas do Małopolskiego Centrum Biotechnologii – mówi dr hab. inż. Paweł Łabaj, który kieruje badaniami. – Jeżeli pojawiają się osoby zakażone i zostawiają w miejscach publicznych patogeny, to dezynfekcja takich miejsc ma sens – dodaje. 

Badania trwały od 17 marca a 6 kwietnia. Analizy pokazały, że w połowie marca w ponad 40 proc. próbek można było znaleźć materiał genetyczny wirusa. W kolejnych tygodniach dane były coraz bardziej optymistyczne, a na początku kwietnia w kolejnych pobraniach tylko jedna próbka danego dnia była pozytywna.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 9.14

IAR/ml

Polecane